Kahve tüketimi riski artırıyor! Miyom tehlikesi…

Miyomların en çok 15-45 ıslak arasında görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, “Miyomlar gebelik döneminde yerleşim adina bağlı olarak acele doğum rizikonunu artırabilir ve gebeliği menfi istikamette etkileyebilir” dedi.

Miyom nedir?

Kadınlarda sık görülen sorunlardan biri var olan miyomlar, rahmin adale tabakasından gelişen ve çoklukla iyi huylu izleyen tümörlerdir. Miyomların hatri sayilir büyüklükte tek bölümünün belirti vermediğini, doktora gidildiğinde veyahut tetkikler esnasında hasbelkader ayrım edildiğini söyleyen Anadolu sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dede, “Miyomların başlıca belirtileri arasında kadının adet döngüsünde alışılmış olan dışı değişiklikler, kasık kisminda basınç hissi, bağırsaklarla alakalı huzursuzluklar, idrar yapmada zorlanma, sık idrara çıkma veyahut idrar kaçırma, sırt ve bel ağrısı, ağrılı cinsel ilişki, çarpıntı, halsizlik benzeri anemi belirtileri yer alıyor” şeklinde konuştu.

Miyomun nedeni östrojen hormonu

Miyomların kadınlık çağının iyi huylu tümörleri olarak adlandırıldığını belirten Prof. Dr. Murat Dede, miyomların özellikle kadınlık hormonlarına duygulu olduğunu belirterek “Östrojen, miyomların alana çıkmasını ve gelismesini tetikleyen tek unsur. bu sebeple 15-45 ıslak aralığında dahada sık görülen miyomların, menopoz dönemine girilmesiyle, Başka bir deyişle doğurganlık çağının nihayet bulmasıyla kaybolacak civarindan küçülmeleri beklenir” dedi.

Miyomlar Gebeliğin 12. haftasına civarindan hızlı büyüyebiliyor

Hamilelik döneminde miyomların acele doğuma neden olabildiğini ve gebeliği menfi etkileyebildiğini söyleyen Prof. Dr. Murat Dede, “Hamileliğin 12. haftasına civarindan östrojen artışı hasebiyle miyomlar hızlı tek büyüme sergilerken, bu büyüme 12. haftadan ardindan durma eğilimine girer. rehabilitasyon ise lohusalık nihayetinde hasta kisi değerlendirilerek yönetilebilir” şeklinde konuştu.

Miyomlar kişiye hususi tedavilerle denetim altına alınabiliyor

Miyomların tedavileri ile alakalı cerrahi ve cerrahi dışı Bir hayli yöntemden laf edilebildiğini belirten Prof. Dr. Murat Dede, “Eğer hastanın rastgele tek şikâyeti yoksa çoklukla itinali takipler yeteri civarindan olur. ama aciliyetli tedaviler kapsamında kanamayla alakalı problemleri çözmek amaciyla değişik metotlar kullanılabilir. Bunların yanı sıra tedavilerde; ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar, ilaçlı spiraller, hastada belli tek süre menopoz tesiri yapan iğneler, doğum denetim hapları ve moleküler seviyede tertemiz grup ilaçlar da kullanılıyor” dedi. Cerrahi tarafta da tatbik edilen Bir hayli metot olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Dede, kişiye hususi tedavilerle miyomların denetim altına alınabileceğini belirterek “Düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemeli” önerisinde bulundu.

Kahve tüketimi miyoma neden olabilir

Miyom ameliyatı var olan hasta kisi olanlarda miyomların tekrar etme olasılığının yüzde 10’lara yakın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Dede, “Bu hastaların 10 senelik takipleri sonucunda, yüzde 45’inin rahim (döl yatagi) ameliyatına girdiği görülüyor” dedi. Prof. Dr. Murat Dede, miyomlarda riziko faktörlerini şöyle sıraladı:
Yaş ( 40)
Erken yaşta adet görmek (10 yaş)
Aile öyküsü
Obezite, hipertansiyon
Daha evvel doğum yapmamış olmak
Geç yaşta evvel doğumunu yapmak
Kahve tüketimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.