Philips’in 1996-2006 arasında sattığı televizyon ve monitörlerin parasını müşterilerine geri ödemesi isteniyor

Hollanda Tüketici Dernekleri Federasyonu, elektronik devi Philips‘ten 1996-2006 yılları arasında sattığı tv veyahut pc monitörlerinin parasını müşterilerine art ödemesini istiyor. Federasyon, Philips’in bu konuyla alakali anlaşmaya yanaşmaması hasebiyle mahkemeye başvurma kararı aldı.

Tüketici örgütüne göre, LG, Samsung, Toshiba, Technicolor ve Panasonic ile birlikte tv ve monitörlerin satış ücreti ile alakalı 10 sene süresince saklı anlaşma yapan Philips, haksız kazanç sağladı.

Avrupa Birliği (AB), “10 sene süresince mahsul fiyatlarını kesinlestirmek emeliyle kartel oluşturdukları” gerekçesiyle, Philip, LG, Samsung, Toshiba, Technicolor ve Panasonic şirketlerine surat milyonlarca avro karar vermişti.

su tarafından Philips’e direk 313 milyon avro karar kesildi. cenup Koreli LG’nin müsterek kuruluşu var olan Hollanda merkezli LG.Philips Displays’e verilen karar ile birlikte, Philips’in ödediği karar miktarı 509 milyon euroya ulaştı.

‘TÜKETİCİLERİN SIRTINDAN ZENGİNLEŞTİLER’

Hollanda Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Sandra Molenaar, “Philips ve ani çok tüp üreticisi, yıllarca tv ve pc monitörleri amaciyla yüzde 10 civarında çok kazanç ödeyen alicilarin sırtından zenginleştirildi” dedi.

Sandra Molenaar, 10 senelik saklı ücret anlaşması hasebiyle tüketicinin uğradığı zararın giderilmesi amaciyla Philips ile müzakereler yaptıklarını ama Hollandalı elektronik firmasının çözüme yanaşmadığını söyledi. Molenaar, “Bu yüzden şimdi mahkemeye gidiyoruz” diye konuştu.

Federasyon, mahkemeden “kartelin yollar açtığı zarardan Philips’in sorumlu olduğunu belirlemesini” istiyor. Bu kararın çıkması seklinde Philips ile tüketiciye ödenecek tazminat ile alakalı masaya oturulacak. ama bu vaziyette art ödeme, Yalnızca 1996-2006 yılları arasında satılan tüplü tv ve monitörleri kapsayacak. Tazminat isteginde bulunanlar, mahsul satın aldıklarını makbuz veyahut fatura benzeyen belgelerle kanıtlamak zorunda olacak.

Federasyon, şu anne civarindan takriben 55 bin tüketicinin tazminat amaciyla kendilerine başvurduğunu açıkladı.

Tüketici örgütü, Philips benzeri başka üreticilerin televizyonlarını satın alan kişilere tazminat ödemesi gerektiğini savunuyor. ama başka şirketlerin Asya kökenli olması nedeniyle, Hollandalı alicilarin orada hakkını aramasının güç olduğu belirtiliyor.

PHİLİPS: KENDİMİZİ SAVUNMAYI PLANLIYORUZ

Philips’in tek sözcüsü, Hollanda Haber Ajansı’na (ANP) yaptığı açıklamada, “Philips, bunun benzeri haksız söylentilere karşı kendini savunmayı planlıyor” dedi.

Sözcüye göre, su tarafından Philips’e verilen karar orantısız ve haksız. Philips sözcüsü, cezanın 2001 seneninde elden çıkarılan tek birim hasebiyle verildiğini söyledi.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.