Yıldırım: Akraba kayırmacılığı çağlardan beri insanlığın en büyük sorunu

Malatya’ya çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen ak parti İzmir mebus Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. derhal peşinden partililerle tek araya toplanan Yıldırım, gazetecilerin suallerini da yanıtladı. Bu coğrafyada yasamda kalmanın bedelinin olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bunu biliyoruz. bu erken üzerimize geliniyorsa bunlar boşuna değildir. S-400’ler meselesi, doğu Akdeniz meselesi, cenup hudutlarımızda yaşanan konular, FETÖ mücadelesi, PKK bölücü pkk terör örgütü ile var olan mücadele, Türkiye’nin beka mücadelesidir; Türkiye’nin gelecekte hemide kendisi amaciyla ayni vakitte da bölgesi amaciyla var olma mücadelesidir. Bir hayli zorlukların üstesinden geldik ve bugünlere geldik. bu erken yaşamakta olduğumuz zorluklar da geçecek zorluklardır, bunu biliyoruz ve allahın izniyle çok dahada iyi yılları hep birlikte yaşamış olacağız” diye konuştu.

“ÇAĞLARDAN BERİ İNSANLIĞIN SORUNU”

AKP’li Yıldırım, Bir takım belediye başkanlarının, yakınlarını belediyelerde üst düzey görevlere getirmesiyle ilgili soru üzerine, konunun partilerden bağımsız ele alınması gerektiğini söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şu partiden, bu partiden bağımsız olarak ele alınması koşul olan tek meseledir. Her ne civarindan kanunlar, mevzuatlar cevaz verse de yöneticilerin halk imkanlarını kullanırken vatandaşın emanet ettiği sorumlu olduğu yerlerde görev yaparken halkın vicdanını rahatsız edecek tasarruflarda bulunmaması esastır. Liyakat ehliyeti esas alarak memleketin dahada ileri gitmesi amaciyla en iyi şekilde görev yapması gerekir. Halkı rahatsız eden tabiatıyla bizi de rahatsız eder. ‘Burada efendim senden dahada çok var, benden dahada az var’ benzeri tek dövüş da işi dahada vahim vaziyete getirebilir. o nedenle Nepotizm çağlardan beri insanlığın en hatri sayilir büyüklükte sorunlarından biridir. Burada mücadelede de müsterek tek anlayış partilerin birbirlerini suçlamaları değil, müsterek tek anlayışla bu ve bunun için eş işlere alan vermemektir. Şunu da göz ardı etmeyelim; siyasetçinin her biçimde yaptığı iş tasarrufları normal vatandaşın yaptıklarına göre çok dahada çok göz önündedir, dahada çok mercek altındadır. Onun amaciyla siyasetçi ailesi olmak, siyasetçi yakını olmak esasında tek avantaj değil kimi o yakınlarınız, çocuklarınız hayatı da kararabiliyor. Haksız, yersiz infazlara, istinatlara da maruz kalabiliyorsunuz. o nedenle hangi konumda olursak olalım esas var olan ehliyet olmalı, liyakat olmalı ve elbet ki kamunun vicdanını rahatsız edecek tasarruflardan da ırak olunmalıdır.”

Binali Yıldırım, açıklamalarının ardından Şehirdeki temaslarına ayni ritimde devam etti. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.