Yüksek tansiyon için hangi bölüme/doktora gidilir?

“Sessiz düşman” olarak da Bilinen çok tansiyon değerleri çoklukla hiçbir belirti göstermez ve yıllar içinde gelişme eğilimindedir. çok tansiyon ağırbaşlı komplikasyonlara yollar açabilir ve kalp hastalığı, nüzul ve vefat rizikonunu artırır. çok tansiyonun akut sebepleri arasında baski mühim tek yere sahiptir, ama kendisinin başına olabilmektedir veyahut böbrek hastalığı benzeri altta yatan tek vaziyetten kaynaklanabilir. Şimdi, çok tansiyon amaciyla hangi bölüme/doktora gidilir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ

Tansiyon değerleri riskli tek şekilde çok seviyelere ulaşsa bile, tansiyonu çok var olan kişilerin hiçbirinde belirti veyahut semptom yoktur. çok tansiyonu var olan ani çok kişinin baş ağrısı, nefes darlığı veyahut burun kanaması olabilir, ama bu belirti ve semptomlar spesifik değildir ve çoklukla çok tansiyon şiddetli veyahut Hayatı tehdit edici tek aşamaya ulaşana civarindan alana çıkmaz.

YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ

İki tür çok tansiyon vardır.

Birincil (esansiyel) hipertansiyon

Çoğu yetişkin için, çok tansiyonun tanımlanabilir tek nedeni yoktur. Birincil (esansiyel) hipertansiyon isimi verilen bu çok tansiyon türü, yıllar içinde ağır ağır gelişme eğilimindedir.

İkincil (sekonder) hipertansiyon

Bazı yurttaslar altta yatan tek vaziyetten kaynaklanan çok tansiyona sahiptir. Sekonder hipertansiyon isimi verilen bu çok tansiyon ani alana çıkma eğilimindedir ve primer hipertansiyondan dahada çok tansiyona neden olur. Çeşitli vaziyetler ve ilaçlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere ikincil hipertansiyona neden olabilir:

– Obstrüktif uyku apnesi
– Böbrek sorunları
– Adrenal bezi tümörleri
– Tiroid problemleri
– Kan damarlarında doğuştan tespit edecek kusurlar
– Doğum denetim hapları, soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar, reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve Bir takım reçeteli ilaçlar benzeri tespit edecek ilaçlar
– Kokain ve amfetaminler benzeri illegal ilaçlar

YÜKSEK TANSİYON İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

Kan basıncınız 120/80 milimetre Hg’nin altındaysa normaldir. çok kan basıncı, 120 ila 129 milimetre Hg arasında değişen tek sistolik basınç ve 80 milimetre Hg’nin altında tek diyastolik basınçtır. çok kan basıncı, kan basıncını denetim etmek amaciyla adımlar atılmadığı sürece Giderek kötüleşir. 1. safha hipertansiyon, 130 ila 139 milimetre Hg arasında değişen tek sistolik basınç veyahut 80 ila 89 milimetre Hg arasında değişen tek diyastolik basınçtır. 2. safha hipertansiyon ise 140 milimetre Hg veyahut dahada çok tek sistolik basınç veyahut 90 milimetre Hg veyahut dahada çok tek diyastolik basınçtır. Bu değerlere göre eğer çok tansiyondan şüpheleniyorsanız dahiliye veyahut kardiyoloji polikliniklerine başvurmanız ve tetkiklerinize göre tedavinizi düzenlemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.