ABD, Skripal olayından dolayı Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımları açıkladı

ABD, İngiltere‘de geçen sene çifte ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesinden sorumlu tutulan Rusya‘ya tertemiz yaptırımlar uygulama kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu adımı “provokasyon” olarak nitelendirdi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükumeti, Rusya’ya baz alinarak yaptırımların 2. mertebesini devreye soktu. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yaptırımların İngiltere’de geçtiğimiz sene Daha önceki Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi hasebiyle yaptırımların uygulandığının altı çizildi. Ayrı olarak Rusya’nın, Amerikan “Kimyasal ve ilmi silah denetimi ile alakalı kanunu” kapsamında Güvence sağlayamaması işaret edildi.Yaptırımlar kapsamında beynelmilel finans kuruluşları, Rusya’ya kredi, finansal veyahut teknik desteklerini uzatamayacak. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bankaları, Rusya hükümetine besin veyahut başka zirai ürünlerin satın alınması dışında kredi veremeyecek.

RUSYA’DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Rusya’ya baz alinarak tertemiz yaptırım kararını “provokasyon” olarak nitelendirerek, “Rusya’yı dış ve dahil politikasını değiştirmeye ve ABD’nin hayat egemenliğine baz alinarak girişimleri amaciyla kendisinin çıkarlarını terk etmeye zorlama girişimleri Tamamiyle başarısız olmuştur” dedi.

Rusya Dışişleri bakanimiz Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Rus-Amerikan ortaklığı denilen şeyin kalıntılarının, Rusya ile ilişkileri Yalnızca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ içindeki siyasi mücadelede araç olarak kullananların talepleri sebebinden kurban edilmesi üzücü” diye konuştu.

SKRİPAL OLAYI

İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6 amaciyla çalıştığı alana çıkınca ülkesinde cezali edilen ve dahada ardindan casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, dört Mart 2018’de, Salisbury’de, Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Noviçok isimli tek kimyasal ile zehirlenmişti.

İngiltere, Skripal’in “Rusya’nın onayıyla zehirlendiğini” argüman ediyor. Tedavilerinin derhal peşinden taburcu edilen baba ile kızının nerede tutulduğu bilinmiyor. Rusya ise bu iddiaları onay etmiyor.

İngiliz polisi, Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesinden sorumlu tutulan ve Rus ajanları olduğu argüman edilen kişilerin Ruslan Borişov ve Aleksandr Petrov olduğunu açıklamıştı.

Dönemin Başbakanı Theresa May ise polisin, tespit ettiği iki kişinin, Rusya’nın askeri istihbarat servisi GRU amaciyla çalıştığı neticenine ulaştığını açıklamıştı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.