‘Bayramiç beyazı’ olarak bilinen nektarin üreticinin yüzünü güldürüyor

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, Kazdağı’nın endemik meyvesi var olan Bayramiç beyazı denilen nektarinin hasadına tek ay evvel başlandı. Bayramiç kisminda 5 bin dekar alandaki nektarin erkenci, ortada ve geç olmak üzere üç asama yetiştiriliyor. Ürünler, hasat döneminin derhal peşinden vatan dışının yanı sıra Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Ankara’ya gönderiliyor. ‘Bayramiç beyazı’ rengi, tadı, kokusu ve aroması ile tüketici tarafından beğeniliyor ve başka nektarin çeşitlerine göre dahada uzunca süre dayanıklılık gösteriyor. Kazdağı’nın eteklerinde yetiştirilen ve coğrafi işaret tescili ‘Bayramiç beyazı’ isimiyle yapılan nektarinin erkenci döneminde kilosunun toptancılara 5, şu anki ortada dönemde ise üç liradan satılması, üreticilerin yüzünü güldürmeye ayni ritimde devam ediyor.

“BİZİ hoşnut EDİYOR”

‘Bayramiç Beyazı’nın bu seneki hasadı ve satış fiyatından hoşnut var olan üretici Ahmet Daldal (66), “Geçen sene de bu fiyatlara yakın ürünümüzü sattık. Erkenci hasatta 5 liradan alıcı bulduk. Şu andaki ortada hasattan da nektarin ücretinin üç liradan alıcı bulması bizi hoşnut ediyor. Geç asama hasadından da umutluyuz” dedi.

MARKETLERDE 5 LİRADAN SATILIYOR

Marketlere tüysüz nektarini 5 liradan sattıklarını belirten Esra Arslan ise satışlardan nihayet derece hoşnut olduklarını söyledi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.