Çin’den hodri meydan: ABD savaşmak isterse, savaşacağız

Çin’in tertemiz Birleşmiş Milletler (BM) devamlı Temsilcisi Zhang, BM genel Merkezi’nde gazetecilere, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin arasındaki “ticaret savaşı”na ait açıklamalarda bulundu.Çin’in haklarını savunmak amaciyla koşul olan her biçimde tedbiri alacağını belirten Zhang Jun, “ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız.” ifadesini kullandı.

Çin’in pozisyonunun belli olduğunu belirten Zhang, ABD’ye, ticaret ile alakalı yaşanan gerilime “doğru yollardan doğru çözümün bulunması amaciyla doğru yola dönmesi” çağrısında bulundu.

“KUZEY KORE’YE YAPTIRIMLAR HAFİFLETİLMELİ”

şimal Kore ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki nükleer görüşmelere ait de değerlendirmede bulunan Jun, görüşmelerde ilerleme kaydedilebilmesi amaciyla şimal Kore’ye baz alinarak yaptırımların hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

TİCARET SAVAŞINDA nihayet DURUM

İki memleket arasında geçen sene martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine oyun alani/sahne var olan ticaret savaşı, nihayet olarak Çin’in teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine ek edecek tertemiz gümrük vergisiyle alakalı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ticari müzakereler ayni ritimde devam ediyor, bunlar ayni ritimde devam ederken ABD, tek Eylül’den bu yana Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne minik tek ek yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, Zati yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. kapsamı geniş tek ticari anlaşma amaciyla Çin’le müspet diyaloğumuzu sürdürmek talep ediyoruz ve iki memleket arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.