Dikkat: Bu soruların cevaplarını mutlaka bilmelisiniz!

Akıllı telefon ve tablet kullanımı yaşı düşüyor. Bir hayli anne minik yaştaki çocuklarının dijital dünyanın tek parçası olma isteği karşısında ne yapacağını bilmiyor.

Çocuğa akıllı gsm telefonu veyahut tablet pc almak amaciyla en ahenk gösteren ıslak nedir? Akıllı gsm telefonu alırken hangi kriterler dikkate alınmalı, çocuklar dijital dünyanın tehlikelerinden nasıl korunabilir?

Anne ve babalar, işte bu suallere cevap arayarak, çocukların minik yaşlarda başlayan akıllı gsm telefonuna sahip olma dileğinin ne vakit gerçekleştirilebileceğini bilmek istiyor.

Uzmanların görüşleri ışığında çocuklara dijital dünyanın kapılarını aralarken yetişkinlerin gözetmesi koşul olan altın kaideleri sizin amaciyla derledik:

İlköğretim çağında gsm telefonu alınabilir mi?

“Çocukların da dijital katılımcılık hakkı var” diyen Alman Enformasyon Ekonomisi, Telekomünikasyon ve tertemiz Medyalar Birliği’nin (BITKOM) Başkanı Achim Berg’e göre ilkögrenim öğrencileri de akıllı gsm telefonu kullanabilmeli. ama Federal Aile Bakanlığı başta olmak üzere Bir hayli uzman, ilköğretim çağındaki çocuklara akıllı gsm telefonu alınmasını ahenk gösteren bulmuyor.

11 yaşından minik çocuklara neden gsm telefonu alınmamalı?

Alman Aile Bakanlığı uzmanları, 11 yaşından minik çocukların akıllı telefon uygulamalarını şuurlu tek şekilde yönetemeyeceğine dikkat çekiyor.

Çocukları savunma sorumluluğunun ebeveynlerde olduğuna vurgu yapan uzmanlar, minik çocukların web ve sanal yeryüzünde karşı karşıya kalabilecekleri tehlike ve tehditler karşısında kendisi kendilerini koruyamayabilecekleri ile alakalı uyarıyor.

Peki akıllı ceplerin kullanımı çocuklara yasaklanmalı mı?

Uzmanların bu suale yanıtı net: Hayır yasaklanmamalı. anne adayi ve babaların, çocuklarına kendisinin akıllı telefon veyahut tabletlerini kullanmalarına destur verebileceği ama bu kullanıma tek vakit sınırlaması getirilmesi ve kullanımın yetişkinlerin kontrolünde olmasının hatri sayilir büyüklükte önem taşıdığına vurgu yapılıyor.

Ebeveynlerin çocuklarıyla bu konuyla alakali anlaşmaları ve mutabık kalınan esaslara uyulmasını da sağlamaları gerekiyor. Ayrı olarak minik çocukların, kendisinin isimleri yerine hesap açmalarına destur verilmemesi koşul olan yasamsal medya platformları ile alakalı heyecan ettikleri suallerin yetişkinler tarafından yanıtlanması, mümkün tehlikeler ile alakalı da bilinçlendirmenin iyi olabileceği belirtiliyor.

İlkokul birinci sınıftaki tek çocuğun gün içinde 30 dakikadan çok akıllı telefon veyahut tablet kullanmasına destur verilmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Israr karşısında ne yapılmalı?

Uzmanların, “Ama arkadaşımın var” diyerek Bir hayli çocuğun kendisine akıllı gsm telefonu alınması ile alakalı ısrar etmesi karşısında ailelere yaptığı öneri ise şöyle: Yaşının akıllı telefon kullanmaya ahenk gösteren olmadığı kararlılıkla çocuğa anlatılmalı. Bunu yaparken de anne-babalar sınırlı süre olmak kaydıyla çocuklarına kendisinin telefonlarını kullanabileceklerini söylemeli. Çocuğunun şuurlu tek akıllı gsm telefonu kullanıcısı olmasını istek eden anne adayi babalar, oyun model olduklarını unutmamalı, kendileri de gsm telefonlarını tek kenara koyabilmeli.

Pek çok aile minik yaştaki çocuklarına gerektiğinde hızlıca erişmek istediklerini söylüyor. uzman olanlar bunun için, web irtibatı olmayan, akıllı olmayan gsm telefonlarının da yeteri civarindan olduğuna dikkat çekerek, bu model gsm telefonlarının satın alınabileceğini söylüyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.