İstanbul Müftüsü: Faize yol açmadıkça kredi kartıyla kurban kesilebilir

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, ”Faize yollar açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı allahın izniyle makbul olur. Başka bir deyişle tek çekimle rastgele tek nema oluşmuyor ve tek defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız mesele yok.” dedi.

Maşalı, kurbanın önemine işaret ederek, varlıklı insanların kesmesi gerektiğini söyledi. Maşalı, ”Temel ihtiyaçlarını karşılamış, bunun ötesinde kenarda 80 gr altın Parasal imkanı bulunan kişiler kurban kesmeli. Hanefi mezhebine göre bu vaciptir. başka mezheplere göre de sünnet olarak değerlendirilmiştir.” diye konuştu.

varlıklı olmayan tek kişinin kurban kesmesine yol açmadığını ifade eden Maşalı, şöyle ayni ritimde devam etti:

”İşin fıkhi boyutu bu şekilde. Ama vacip olmadığı halde kurban kesen kişiler de oluyor. Bunun psikolojik tarafı fazla. tek babayı düşünün, çocuğuna bayram gününde kurban kesmenin verdiği o heyecanı yaşatmak istiyor. İster istemez gücü nispetinde belki sıkıntıya da girerek kurban kesiyor. Normalde Parasal imkanı yerinde olmayan, esas ihtiyaçların ötesinde kenarda parası olmayan tek kişinin kurban kesmesine neden yok. Bu kişiler yükümlü olmadığı tek şeyle kendisini yükümlü tutmuş oluyor.”

“FAİZE GİRERSE GÜNAHA yollar AÇAR”

İslam dininin Getiriyi yasakladığını ve haram kıldığını laf eden Maşalı, ”Eğer nema oluşuyorsa kredi kartıyla kurban kesmek doğru tek yaklaşım değil. Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz. Faize yollar açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı allahın izniyle makbul olur. Başka bir deyişle tek çekimle rastgele tek nema oluşmuyor ve tek defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız mesele yok. Ama ödeyemezseniz ve faize girerse orada günaha yollar açar.” ifadelerini kullandı.

Kurban etinin dağıtımının da mühim olduğunu kaydeden Maşalı, şunları söyledi:

”Kurban etinin tek bölümümünü fakir fukaraya, tek bölümünü eşimize dostumuza, başka bölümünü de aile bireylerine ayırmalıyız. Kurban etini üçe bölüp bu şekilde dağıttığımızda sünnete ahenk gösteren tek davranış yapmış oluruz. eğer etrafımızda kurbanı paylaşacağımız kişiler yoksa vekalet yoluyla kurban kesimini de deneyebiliriz. Vekalet yoluyla kurbanı Sahiden çok muhtaç kişilere ulaştırma yoluna başvurabiliriz. TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) hayat çapında 149 ülkede vekaletle kurban kesimi yapıyor. hayat genelinde ihtiyacı olanlara kurbanlarınızı ulaştırıyor.”

İhtiyaç sahibi ise gayrimüslimlere de kurban etinden verilebileceğini belirten Maşalı, “Belki sizin vereceğiniz tek pay hisseyle onların İslam’a karşı bakışı çok değişecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.