“Osmanlı Torunu” Boris Johnson girdiği ilk ara seçimi kaybetti

Britanya’da, Brecon ve Radnorshire seçenek kisminda yapılan ara seçimi Liberal Demokrat Parti kazandı. böylelikle tutucu Parti, Boris Johnson liderliğinde girdiği evvel ara seçimi kaybetmiş oldu.

geçtiğimiz hafta tutucu Parti öncüsü seçilen ve başbakan var olan Boris Johnson’ın liderliğindeki hükumete şimal İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi dışarıdan destek veriyor. ama Galler’deki seçenek kisminda alınan netice sonrası tutucu Parti ve Demokratik Birlik Partisi’nin parlamentodaki çoğunluğu 1’e indi.

Bu da Johnson’un rastgele tek kanun tasarısını Parlamento’dan geçirmek amaciyla parti grubunun ve müttefiklerinin her tek oyuna tek tek ihtiyacı olacağı, Başka bir deyişle siyaseten hayli zorlanacağı mananına geliyor.

Brecon ve Radnorshire seçenek bölgesinde, Liberal Demokrat Parti’nin adayı Jane Dodds, tutucu Parti’den rakibi Chris Davies’i 1425 oy geçerek mebus seçildi.

sahte gider göstermekten suçlu bulunduktan ardindan seçmenlerin topladığı imzalarla milletvekilliği düşürülen tutucu siyasetçi Davies, ara seçimde tekrar aday olmuştu.

İŞÇİ PARTİSİ OYLARINDA DA ÖNEMLİ DÜŞÜŞ

ara seçenek neticesi aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) yanlısı partilerin ittifakı üzerinden Brexit ile alakalı da iktidar ve anne muhalefet partilerine tek ileti niteliğindeydi.

ama seçimin neticesi anne muhalefetteki İşçi Partisi’nde de moralleri bozdu.

İşçi Partisi, Brecon ve Radnorshire seçenek kisminda yüzde 12,4 oy kaybetti ve Brexit Partisi’nin de gerisine düşerek 4. sırayı aldı.

alanda katılım oranı yüzde 59,6 ile genel seçimdeki yüzde 74,6 oranının çok gerisindeydi ama bu dahi ara seçimler amaciyla çok tek nispet sayılıyor.

BREXİT KARŞITI İTTİFAK

Galler partisi Plaid Cymru ve Yeşiller, AB’de kalma yanlısı tek dayanışma göstererek Liberal Demokrat Parti’ye detek verdiler ve aday çıkarmadılar.

aynı zamanda Liberal Demokrat Parti’nin Galler’deki öncüsü var olan Jane Dodds, yengi konuşmasında “Milletvekili olarak evvel işim Boris Johnson’u nereye saklanıyorsa bulmak ve ona toplumumuzun geleceğiyle oynamaktan vazgeçmesini, ülkemizin anlaşma olmadan AB’den ayrılmasını reddetmesini dile getirmek olacak” dedi.

Liberal Demokratlar Parti’nin tertemiz seçilen öncüsü Jo Swinson da “Boris Johnson’un Parlamento’daki çoğunluğunun azalması, bizi anlaşma olmadan AB’den çıkarma ile alakalı arkasında yeteri civarindan milletçe istemi bulunmadığını açıkça göstermiştir” diye konuştu.

PARLAMENTODAKİ nihayet DURUM

nihayet ara seçimin derhal peşinden Liberal Demokrat Parti mebus sayısını 13’e çıkardı.

650 üyeli Avam Kamarası’nda Muhazafazar Parti ve Demokratik Birlik Partisi’nin toplaminda 320, muhalefet partilerinin ise 319 reyi var.

11 mebus ise oy kullanmıyor. Bu milletvekillerinden 4’ü, Meclis Başkanı ve üç yardımcısı. 7’si ise İngiltere Kraliçesi’ne bağlılık yemini etmeyi reddettikleri amaciyla Parlamento’da olmayan şimal İrlanda’nın Cumhuriyetçi partisi Sinn Fein’in temsilcileri.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.