Suudi Arabistan’da günlerdir bekletilen Türk tırlarının geçişine izin verildi

Suudi Arabistan makamları, 21 Temmuz’dan beri beklettiği Türk tırlarının geçişine destur verdi.

Anadolu ajansı muhabirine konuşan Türk şoförler, İskenderun Limanı‘ndan çıktıktan ardindan 12 gündür bekletildikleri Suudi Arabistan’ın kuzeybatısından Kızıldeniz’e açılan Duba Limanı’ndan bu akşam çıkmaya başladıklarını anlattı. Duba Limanı gümrük görevlilerinin akşam saatlerinden bu yana evraklarını ellerine teslim etmeye başladığını aktaran şoförler, 85 tırdan 60’ının limandan çıktığını diğerlerinin ise yarın çıkacaklarını ifade etti.

SUUDİ MAKAMLARIYLA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Bu ülkedeki aşırı sıcaktan dolayı 12 bugünü güç geçirdiklerini belirten şoförler, nihayet olarak arkadaşlarından birinin sıcak hasebiyle fenalaştığını söyledi. ülkemiz Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Duba Limanı’nda bekletilen Türk tırlarının gümrükten sorunsuzca çıkması amaciyla Suudi Arabistanlı muhatabıyla tek telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği ve Cidde Başkonsolosluğu da konuyu yakından takip etmiş ve Türk şoförlerin tek vakit evvel gümrükten geçmeleri amaciyla Suudi Arabistan makamları nezdinde yoğun girişimlerde bulunmuştu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.