Trump tehdit etti: Binlerce DEAŞ’lıyı Avrupa’ya salarız

ABD’li görevliler DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği bütün toprakları kaybetmesine karşın Daha küresel tehdit oluşturduğu ikazını yaparken, reis Donald Trump Suriye’de yakalanmis binlerce DEAŞ’lıyı Avrupa‘nın üstüne salmakla tehdit etti.

Suriye’de Amerikan destekli içinde PKK’nın da bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin elinde yakalanmis bulunan Batılı ülkelerden cihatçılara atıf yapan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, ak Saray önünde ayaküstü şu izahı yaptı:

“Avrupa’nın almasını istediğimiz 2500 DEAŞ savaşçısı var elimizde. Avrupa’nın almasını istediğimiz binlerce DEAŞ savaşçısı var, göreceğiz bakalım, alacaklar mı?

Ve eğer almazlarsa, büyük olasılık onları Avrupa’ya salıvermek zorunda kalacağız.”

BU İLK DEĞİL

Bu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’nın Avrupa’yı yabancı cihatçıları salmakla evvel tehdit edişi değil. Trump şubatta şu tweeti atmıştı:

“ABD Britanya, Fransa, Almanya ve başka Avrupalı müttefiklerden Suriye’de yakaladığımız ve yargıladığımız 800’den çok DEAŞ savaşçısını art almasını istiyor. Halifelik düşmek üzere. Bunun alternatifi olarak onları hür bırakmak zorunda kalmamız, iyi olmaz.”

“VE tekrar TEKRAR AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ÇIKARLARINI amaç ALDILAR”

bu erken Trump tehdidini tekrarlarken AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri’nin DEAŞ’la Savaşan ortak yönetim ve Suriye Temsilcisi James Jeffrey gazetecilere şunları söyledi:

“Binlerce DEAŞ savaşçısının dağıldığı Suriye ve Irak’a görevliler ısrarlı, dirençli, kırsal yasadisi şiddet seviyesi görüyor.”

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri’nin Terörle ugras Koordinatörü Nathan Sales de şöyle konuştu:

“DEAŞ markası hayat çapında yaşıyor. Kolları ve ağları Afrika kıtasını doğudan batıya, kuzeyden güneye kapsıyor. Saldırılarının öldürücülüğünü artırdılar, tertemiz alanlara yayıldılar ve tekrar tekrar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ çıkarlarını amaç aldılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.