Tunç Soyer, toplu sözleşmeyi işçilerle birlikte zıplayarak kutladı

İZENERJİ içerisinde çalışan 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi dün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve DİSK genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da katıldığı törenle Bir gün evvel imzalandı. 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde işçilerin maaşlarına vasati yüzde 40 zam yapıldı.

İşçiler, sözleşme töreninde ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep birlikte ya hiçbirimiz’, ‘İnadına sendika inadına DİSK’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Bu dahada başlangıç mücadele vermeye devam’ sloganları attı.

SOYER: DİP DALGASI GELİYOR

Sözleşmeyi işçilerle birlikte alkışlayarak ve zıplayarak kutlayan Soyer, yaptığı konuşmada, “31 Mart´tan bu yana, iki Haziran ve 23 Haziran’da ayni ritimde devam ettiğini gördüğümüz tek dip dalgası geliyor. İlk kez politika yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarıya tasarim ediliyor, planlanıyor. Başka bir deyişle aşağıdan gelen dip dalga, yukarıdaki siyasi aktörleri, siyasal partileri değiştirmeye başladı. Bu ne demek? Kibrin, küstahlığın arkada kaldığı, ötekileştirmelerin arkada kaldığı, kucaklayıcı, mütevazi, içten haktan yana, demokrasiden yana, şeffaf, hesap verebilir idareye katılma isteğini alana koyan tek ses bu” dedi.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETİ BAŞARACAĞIZ”

Dip dalganın büyüyeceğini müdafaa eden reis Soyer, “Türkiye, tertemiz tek ülkemiz olacak. Bambaşka tek ülkemiz olacak. Bu değişim başladı ve bu değişimin öncülüğünü bizler yapacağız. Bu değişim İzmir’den başlayacak. her birimiz İzmirli olmakla gurur duyuyoruz. bendeniz sizlerle gurur duyuyorum. uzunca tek müzakere sürecini tamamladık. Göreceksiniz tek sonraki ani çok sene içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde eşit işe eşit ücreti başaracağız” diye konuştu.

YENİ TOPLU SÖZLEŞMEYE GÖRE İŞÇİLER NE civarindan ALACAK?

Sözleşmeye göre, A grubundaki işçinin ücreti yüzde 39,40 artışla üç bin 135, B grubundaki işçinin ücreti yüzde 40,37 artış ile üç bin 238, C grubundaki işçinin ücreti yüzde 42,61 artış ile üç bin 341, D grubundaki işçinin ücreti ise yüzde 41,87 artışla üç bin 403 Lira oldu.

hergün yevmiyelere de en düşük yüzde 37,77 ile maksimum yüzde 39,75 oranında artış geldi. tertemiz sözleşme ile birlikte şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim maaşlarında 18 günlük, aralık maaşında ise 22 hergün yevmiyeye göre hesaplanan ikramiye oranları da artmış oldu.

Sözleşmeye göre işçilerin yasamsal haklarında da mühim iyileşmeler yapıldı. İlkokulda çocuğu olanlar amaciyla tahsil yardımı yüzde 115,36 oranında artarken,ortaokulda tahsil gören çocuklar amaciyla yüzde 102,18, lisede tahsil gören çocuklar amaciyla yüzde 92,77, üniversitede tahsil gören çocuklar amaciyla yüzde 108,01 oranında arttı. Özürlü bebek yardımı ise yüzde 12,78 oranında zamlandı. Sözleşmeye çocuğu evvel kez izdivaç eden ve sünnet var olan işçiler amaciyla 279,80 TL’lik yardım da eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.