Uluslararası öğrenciler yeşil sahada buluştu

Dünyanın değişik ülkelerinden gelip ülkemizde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) ülkemiz Bursları kapsamında eğitim gören öğrenciler futbol maçında tek araya geldi. YTB Başkanı Abdullah Eren’in de bulunduğu karşılaşma oldukça keyifli görüntülere oyun alani/sahne oldu. Oynan mücadelede YTB personeli ile YTB’nin beynelmilel öğrencileri karşılaştı.

Gana, Nijerya, Bosna, Özbekistan…

YTB çalışanları ile Gana, Nijerya, Bosna, Özbekistan ve dahada Bir hayli ülkeden YTB burslusu öğrencilerin karşı karşıya geldiği mücadelede öğrenci takımının kaptanlığını ise YTB Başkanı Abdullah Eren yaptı. mücadele öncesi değerlendirmelerde bulunan reis Eren, ‘‘Hem hoşça vakit geçirmek ayni vakitte da birlikte spor uygulamak amaciyla beynelmilel öğrencilerimizle mücadele yapacağız. bendeniz kuruluş Başkanı olmama karşın öğrencilerimizin takımında olacağım. İyi var olan kazansın.’’ dedi.

Karşılaşmada takim formasi giyen talebelerden Senegalli Sheik Cessi Türkiye’de olmaktan dolayı çok mutluluk dolu olduğunu belirtirken; ‘‘Dünyanın dört tek yanından gelen öğrencileri ve dolayısıyla birbirinden değişik kültürleri tanımak çok güzel.’’ açıklamasında bulundu.

Özbekistanlı Dilshod Tahiroğlu ise mücadelede kuruluş Başkanı Abdullah Eren’in kendisinin takımlarında bulunmasından dolayı mutluluk dolu ve heyecanlı olduklarını belirterek iyi tek mücadele olması dileğinde bulundu.

Son derece rengarenk görüntülere oyun alani/sahne var olan mücadele bol gollü geçerken, galip gelen hep birlikte YTB oldu. 5-5 biten mücadelenin derhal peşinden ülkemiz mutfağıyla özdeşleşmiş var olan tatlılardan yiyip, çay eşliğinde hasbihal eden öğrenciler ve YTB çalışanları iyi geçen karşılaşmanın iyi tek skorla sonuçlandığını belirtti.

Türkiye’nin gönüllü elçileri 

Yurtdışındaki vatandaşlarımız ve soydaş akraba topluluklarımız ile beynelmilel öğrenciler olmak üzere üç anne etkinlik alanında çalışmalar yürüten YTB, ülkemiz Bursları markasıyla dünyanın dört tek yanından beynelmilel öğrencilere sağladığı burslarla ülkemizde yükseköğrenimin uluslararasılaşmasına mühim katkılar sunarken; Türkiye’nin dünyadaki gönüllü elçilerine de ev sahipliği yapmış oluyor. Mezun var olan öğrencilerin ülkemiz ile bağı ise hiç kopmuyor. YTB’nin öncülüğünde dünyanın çeşitli ülkelerinde heyetmiş var olan ülkemiz Mezunları Dernekleri ile öğrenciler hemide geniş tek iletişim ağı yakalıyor ayni vakitte da ülkemiz ile bağlarını yitirmiyor. ülkemiz mezunları bulundukları ülkelerde üst düzey görevler üstlenirken ülkemiz ile ülkeleri arasındaki ilişkilere de mühim katkılar sunuyor. ülkemiz mezunları arasında bugüne civarindan ülkesinde bakanlık, milletvekilliği, rektörlük, akademisyenlik benzeri mühim görevler üstlenen sayısız ad yer alıyor.

Spora mühim katkılar

Yurtdışındaki vatandaşlarımız ile soydaş ve akraba topluluklarımıza baz alinarak de faaliyetler yürüten YTB çalışmalarıyla spora da mühim katkılar sunuyor. YTB nihayet olarak Almanya’da evvel kez iki memleket kurumlarının ortaklığına da misal olusturacak şekilde Hamm Belediyesi ile iş birliği içinde Avrupa Spor ve Kültür Festivali’ni (ASKFEST) gerçekleştirmişti. müsterek tek Türk ve Alman festivali var olan etkinlikte güreşten sehpa tenisine çok çeşitli spor dalları yer alırken; her iki ülkenin ulusal takımlarında top koşturmuş var olan meşhur futbolcular da tek arkadaşlık mücadelesi gerçekleştirmişti. YTB tekrar geçtiğimiz aylarda 2013’te Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını da almış var olan Eskişehir’de düzen ettiği Nevruz Bayramı kutlamalarında da okçuluk benzeri ananesel spor dallarını gençlerle ve vatandaşlarla buluşturmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.