Yargıtay’dan anlaşmalı boşananlar için emsal karar

Eşinden anlaşmalı boşanan koca, kararın iptali amaciyla mahkemeye başvurdu. Mahkeme, kararın iptalini istek eden kocanın başvurusunu reddetti. Yargıtay haklar genel Kurulu, mahkemenin kararını bozarak, anlaşmalı boşanmadan karar kesinleşmeden her vakit dönülebileceğine hükmetti.

1. Aile Mahkemesi’ne müracaat eden F.D.ç, eşi K.D. ile aralarında karekter farklılığından dolayı münakaşa olduğunu, İzdivaç etme birliğinin çekilmez vaziyete geldiğini, uzunca vakittir ayrı yaşadıklarını kaydetti. Kocasıyla anlaştıklarını ve boşanmak istediklerini beyan etti. Davalı koca da mahkemeye verdiği ifadesinde boşanmak istediğini dile getirdi.

MAHKEME ANLAŞMALI BOŞANAN KOCANIN BAŞVURUSUNU REDDETTİ

Mahkeme; tarafların boşanma ile alakalı görüş birliği içinde oldukları, boşanmanın yasamsal ve ahenk gösteren ücret neticeleri ile alakalı anlaşma yaptıkları gerekçesiyle tarafları boşanmasına hükmetti. tek vakit ardindan davalı koca, anlaşmalı boşanma kararına itiraz etti. Mahkeme, başvuruyu reddetti.

YARGITAY MAHKEMENİN verdigi karari BOZDU

Yargıtay 2. haklar Dairesi, mahkeme kararını bozdu. Kararda; “Taraflar Türk medeni Kanunu’nun 166/3. maddesi uyarınca boşanmışlar, karar davalı koca tarafından temyiz edilmiştir. Anlaşmalı boşanma istikametinde oluşan karar netleşinceye civarindan eşlerin bu yöndeki başka tek ifadeyle neden boşanmanın mali sonuçları, gerekse çocukların vaziyeti hususunda onay edilen düzenlemeleri kapsayan istem beyanından dönmesini engelleyici yasal tek karar bulunmamaktadır. Bu halde anlaşmalı boşanma davasının ‘çekişmeli boşanma’ olarak görülmesi gerekir.” denildi. Aile Mahkemesi evvel kararında direnince devreye Yargıtay haklar genel heyeti girdi.

genel Kurul; anlaşmalı boşanmadan karar kesinleşmeden her vakit dönülebileceğine hükmetti. karar oy çokluğu ile alındı. Emsal kararla birlikte; anlaşmalı boşanmalarda karar kesinleşmeden taraflardan biri kararı temyiz edebilecek.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.