YKS tercih sonuçları ne zaman? Üniversite tercih sonuçları için gözler ÖSYM’de…

ÖSYM tarafından düzen eden YKS’ye giren öğrenciler imtihan sonrası puanlarına göre seçenek işlemlerini tamamladı. Üniversite adayları şimdi heyecanla seçenek neticelerini bekliyor ve planladıkları okullara yerleşmeyi düş ediyor. YKS seçenek neticeleri ne vakit açıklanacak? ÖSYM üniversite seçenek neticeleri amaciyla tarih verdi mi?

YKS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TARİH TAHMİNİ

Geçen sene 7-14 ağustos tarihlerinde alınana tercihlerin neticeleri 31 Ağustos’ta açıklanmıştı. Bu sene dahada acele alınan tercihlerin sonuçlarının 15-19 Ağustos tarihlerinde açıklama etmesi bekleniyor.

yks sözcü ile alakalı görsel sonucu

EK YERLEŞTİRME NE vakit BAŞLIYOR?

YKS ek yerleştirme süreci, YKS seçenek sonuçlarının açıklama etmesinden ardindan başlayacak. ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan ardindan boş var olan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme nihayetinde boş var olan veyahut kaydolmama hasebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede tek yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme amaciyla başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en minik puanlarının altında puanı var olan aday yerleştirilmeyecek. kati kayıt nihayetinde kontenjan açığı var olan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. ek yerleştirme seçenek ücreti 20 Lira olacak. ÖSYM yönetim Kurulunun ocakta 2019 tarihindeki kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.