4,795 milyon euroluk vurgunda lüks yaşam sonları oldu

Edinilen bilgiye göre, olay 25 Haziran’da Yüreğir kazasi Cumhuriyet mahallesi Karataş Bulvarında bulunan bankalar arası kazanç taşımacılığı yapan güvenlik şirketinde alana geldi. İddiaya göre firmada 6 senedir hususi güvenlik amirliği yapan Burak Ekinci, 22 Haziran’da şirketin dört ayrı ATM’ye yatırması amaciyla verdiği paradan yanında çalışan güvenlik görevlisi Cengiz K.’den 395 bin lirasını alıp kendisine getirmesini istedi. Burak Ekinci hususi güvenlik elemanının getirdiği parayı aldı.

Ancak yapılan şikayet üstüne şirkete teftiş gerçekleşeceği bilgilerine ulaşan Ekinci, yaptığı hırsızlığın alana çıkacağını ayrım etti. Bu parayı bulup adina koyamadığı amaciyla akrabası var olan Mehmet Emin G. ve Mehmet G. ile şirketi soymak amaciyla tasarı yaptı. İlk plana göre vurgunu cuma bugünü yapıp Gürcistan’a kaçacaklar bunun amaciyla de Hasan B.’nin lüks otomobilini kullanacaklardı. ama Ekinci cuma gününden evvel şirkete müfettişlerin geleceğini öğrenince hırsızlık olayını erkene alıp en çok kazanç transferi yapılan vakit var olan 25 Haziran Salı bugünü harekete geçti.

Ekinci, 25 Haziran Salı bugünü dört torbada 9 milyon avro döviz sevkiyatı yapıldığı esnada yanındaki güvenlik personelini şirkete gönderip içinde dört milyon 795 bin avro var olan iki torba parayı alıp Hasan B.’nin aracıyla birlikte kaçtı. tek vakit ardindan şirketin hırsızlıktan haberi olunca durum polise bildirildi.

Adana güvenlik Müdürü yengi Aktaş, Hasan B.’nin lüks aracıyla kayıplara karışan dört zanlının yakalanması amaciyla yönerge verdi. Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Gasp ofis Amirliği içerisinde kurulan hususi ekip, 100 güvenlik kamerası görüntülerini izledi. takriben 30 milyon Lira çalan Burak Ekinci’nin de aralarında bulunduğu 18 kişi evvel etapta gözaltına alındı. Bu zanlılardan Burak Ekinci ile birlikte 8 kişi tutuklanırken başka zanlılar adli denetim şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı. Yapılan operasyonlarda zabita 73 bin euro, 19 bin 500 Lira ve 82 bin 540 Lira değerinde altın ele geçirdi.

Vurgun parasıyla tatile giderken yakalandılar

Polis takriben dört milyon 700 bin euroyla kayıplara karışan Hasan B. ve Mehmet Emin G.’yi yakalama çalışmalarına hız verdi. aynı zamanda zabita Hasan B.’nin akrabalarını yakın takibe aldı. Yapılan takip neticeninde Hasan B.’nin kardeşleri Tuncay B.(24), Müslüm B. (23) kuzeni Kadir B.(18) ve arkadaşları Batuhan Ç. (22) ile Mert Ş.’nin (25) Mersin’e tatile gittiğini belirledi. zabita zanlıların kiraladığı otomobili otoyolda durdurup arama yaptı. Yapılan aramada otomobilde 43 bin 365 Lira kazanç bulundu. zabita zanlılara paraları nereden aldıklarını sordu ama çoğu işsiz var olan zanlılar paraların nereden alındığını söylemeyince gözaltına alınıp emniyete götürüldü. Hasan B.’nin akrabası var olan zanlıların vurgun parasıyla tatile gittiği değerlendirilerek emniyette sorguya alındı. ama zanlılar bu suçlamaları onay etmedi.

81 bin 860 liralık altın 25 bin liralık telefon aldı

Bu arada zabita Ayrı olarak Hasan B.’nin kız kardeşi Pınar B.’nin (32) ise tek kuyumcuya 81 bin 860 liralık altın siparişi verdiğini tespit etti. zabita takip neticesi zanlıyı altını aldıktan ardindan vurgun parasıyla alındığı değerlendirilerek gözaltına alındı. Ayrı olarak hanede yapılan aramada zanlının kardeşine ve kendine 25 bin Lira değerinde gsm telefonu aldığı tespit edildi. Telefonlara da zabita el koydu. kuşkulu emniyete getirilerek sorguya alındı. Zanlının sorgusunda sebze meyve seklinde aylık üç bin 500 Lira maaşla çalıştığını, biriktirdiği parayla altın ve telefonları aldığını söylediği, suçlamaları onay etmediğini söylediği öğrenildi. aynı zamanda zabita Hasan B.’nin yerini bildiği ileri sürülen Duran Ali Ö. (30) ve Kenan S.’yi (40) de gözaltına aldı. Zanlılar yapılan sorgulamalarda suçlamaları onay etmedi. Zanlılar sorgulandıktan ardindan adliyeye derhal sevk edildi. Zanlılardan Tuncay B. ve Duran Ali Ö. tutuklanırken, başka zanlılar adli denetim şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Polis şimdi her yerde Hasan B. ve Mehmet Emin G.’yi arıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.