Ayşe’nin cansız bedeninin yanında Michael Jackson’un bağımlı olduğu belirtilen propofol bulundu

25 yaşında olan anestezi teknikeri Ayşe Karaman‘ın ölümüyle alakalı tertemiz tek ayrinti alana çıktı. Ankara’da bay arkadaşı anestezi uzmanı doktor Ö.T.’nin evinde ölü bulunan Karaman’ın yanında tek ampul propofol (bilinç düzeyinin azalması ve hafıza yetersizliği ile sonuçlanan kısa tesirli tek ilaç) ve içinde propofol bulunan enjektörler bulundu. toy kızın ölümüne kapı araladığı olasılık edilen propofolun, dünyaca meşhur pop yıldızı Michael Jackson’ın bağımlı olduğu ve onu öldürdüğü öne sürülen ilaçla aynı olduğu alana çıktı.

toy kızın babası Adem Karaman, kızlarının Ö.T. ile tanışmadan evvel hiçbir sağlık problemi ve ilaç bağımlılığının olmadığını, ölümünün de netlikle intihar neticesi olmadığını argüman etti.

DOKTOR SEVGİLİ TUTUKLANDI

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman, Pazartesi günü, evli bay arkadaşı doktor Ö.T.’nin (46) Çankaya Dikmen Mahallesi’ndeki evinde ölü bulunmuştu. zabita ve savcılıktaki ifadesinde, Haneye geldiğinde Karaman’ın cesedini bulduğunu öne süre gelen doktor, çelişkili ifadeleri hasebiyle ‘cinayet’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

RAPOR istek EDİLDİ

Savcılığın olay yerinde yaptığı incelemede, toy kızın bulunduğu yatağın yanındaki komodinin üzerinde tek adet 20 mililitre propofol ampül, tek adet 20’lik boş kullanılmış enjektör, tek adet 20’lik içinde 10 mililitre propofol enjektör, tek adet 10 mililitre içinde 7 mililitre propofol bulunan enjektör bulundu. Savcılık, bulunan ilaç ve enjektörleri incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Ayrıca, ölüme kapı araladığı olasılık edilen propofol ilacının vücuda ne civarindan enjekte edildiği, toy kızın ilacı vücuduna kendisinin mi, yoksa tek başka kişi tarafından mı enjekte edildiğinin tespit edilmesi amaciyla rapor düzen etmesi istek edildi.

Bu arada, toy kızın ölümüne kapı araladığı olasılık edilen propofol ilacının, 10 sene evvel dünyaca meşhur pop yıldızı Michael Jackson’ın ölümüne kapı araladığı açıklanan ilaçla aynı olduğu alana çıktı.

SAVCILIK İFADESİ alana ÇIKTI

Ayşe Karaman ile 2016 seneninde çalıştığı hastanede tanışan kuşkulu Ö.T.’nin savcılıkta verdiği ifade alana çıktı. Ayşe Karaman ile iki senedir sevgili olduklarını söyleyen Ö.T., şunları söyledi:

“Akşam saatlerinde tek arkadaşın evinde birlikte içki içtik. dahada ardindan bendeniz eşimle yaşadığım haneme gittim. Ayşe tek vakit ardindan bana ileti çekerek, başının ağrıdığını ve ilaç getirmemi istedi. bendeniz de çantamı alarak haneden çıkıp yanına gittim. Damar yolu açarak ‘Arveles’ isimli ilacı verdim. tek de ‘midem kötü’ dediği amaciyla ‘Zofer’ yaptım. Kendisinin migreni vardı. İlaçları verdikten sonra, ‘Sabah acele kalkacağım amaciyla uyumam lazım’ dedim. Saat 03.30 sıralarında uyudum. Saat 03.52’de telefon geldi. ‘Acil operasyon var’ denildi. Ayşe de benimle birlikte kalktı. Hastaneye giderken, ‘gün içinde işlerim biterse gelirim’ dedim. erken 05.30’da ameliyatım bitti. art döndüğümde dış kapının içeriden kilitli olduğunu ayrım ettim. Kapıyı açmak amaciyla çilingirden yardım istedim. İçeri girdiğimde Ayşe’nin can verdiğini anladım.”

Şüpheli Ö.T., odada bulunan propofol ve boş enjektörler ile Ayşe Karaman’ın damar yolunun neden açık olduğunun sorulması üzerine, “Ayşe beni ağrı kesici amaciyla çağırdığında çantamı alarak yukarıya çıkardım. bendeniz hanedeyken Ayşe’in çantamdan ilacı aldığını düşünüyorum. olay bugünü ağrı kesici uygulamak amaciyla Ayşen’in koluna intraket taktım; damar yolu bu yüzden açıktı. Odaya girdiğimde masanın üzerinde üç büyük, iki minik şırınga vardı. Propofol ilacını bendeniz vermedim” Cevabını verdi.

‘İNTİHAR ETMESİNİ GEREKTİRECEK BİR durum YOKTU’

İfadesinde, odada bulunan enjektörlülerin içinde propofol olduğunu düşündüğünü belirten Ö.T., “1 propofol 20cc’dir. bendeniz kendisine ne civarindan propofol yaptığını görmedim. ama intihar etmesini gerektirir tek durum yoktu. bendeniz ölümün doz aşımından kaynaklandığını düşünüyorum” dediği öğrenildi.

BABASI ‘İNTİHAR DEĞİL’ DEDİ

Kızının 2016’da hususi tek hastanede anestezi teknikeri olarak işi başladığını, kuşkulu Ö.T. ile burada tanıştıklarını söyleyen Adem Karaman ise, şöyle konuştu:

“İlk 6 ayda hayatında rastgele tek farklık olmadı. Migreni, uyku problemi, alerjisi netlikle yoktu. Şüpheli Ö.T.’nin ekibiyle çalışmaya başladıktan ardindan değişti. Kızıma başlangıçta tek baba benzeri yaklaşmış. Ayşe’ye ‘Ben senin 2. babanım, benim tek çocuğum var, 2. çocuğum sensin’ diyormuş. Bu süreçte kızıma ‘Senin buralarda olmaman, dahada çok yerlerde olman gerekiyor. Eğitimine ayni ritimde devam faktörü istiyorum, seni bendeniz okutacağım’ diyormuş. Kızıma işi bıraktırarak, kent dışında okuması amaciyla yönlendirmiş. Kızım İstanbul’da okumaya giderken yüzde surat burslu tek mektep kazandığını söylemişti. ama sonradan öğrendiğimize göre burslu okumuyormuş. Kızıma bu süreçte ilaç verdiğini, ilaç bağımlılığı yarattığını, bu şekilde Parasal ve içsel olarak üzerinde baskı oluşturduğunu ve kendisine muhtaç vaziyete getirdiğini düşünüyorum.”

‘KENDİ KENDİNE DOZ AŞIMI YAPAMAZ’

Karaman serisinin avukatı Tuğba Gültekin, kuşkulu Ö.T.’nin ifadesinde Ayşe’nin, migren ağrısı tuttuğu amaciyla kendisinden ilaç istediğini, ama anne adayi ve babasının kızlarının migreni olmadığını söylediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Şüphelinin, Ayşe’ye bulantısı olduğunu argüman ederek verdiği ‘Zofer’ adli ilaç, kemoterapi hastalarının ve operasyon geçiren ağır hastaların bulantılarını geçirmek emeliyle kullanılan tek ilaç. Ayşe’nin can vermesine neden var olan propofol adli ilaç ise Yalnızca anestezi uzmanı doktorların saglamak edebileceği tek ilaç türü. Propofol anestezi ilacı olduğu amaciyla kişiyi aldığı vakit uyutacağı için, kişinin kendisi tarafından alınarak doz aşımı oluşarak öldürmesi mümkün değildir.”

Avukat Gültekin, şüphelinin savcılık ifadesinde propofol adli ilacı Ayşe’nin çantasından almış olabileceğini söylediğini ifade ederek, “Çantasını alarak, saat 03.52’de aciliyetli tek operasyona gittiğini söylüyor. İnceleme tutanağına göre; olay yerinde 3-4 ampul propofol bulunuyor. Şüphelinin ameliyathane çantasını açtığında ilacın yoksun olduğunu anlamaması mümkün değil. Bu manada ifadeleri çok çelişkili” dedi.

‘PROPOFOL İLACI İLE İLGİLİ DETAYLI ARAŞTIRMA YAPILMASINI istek ETTİM’

Soruşturmanın sürdüğünü ve Adli Tıp’tan istikbal raporun çok mühim olduğunu belirten Avukat Gültekin, “Ben şüphelinin söylediklerinin doğru olup olmadığının tespiti amaciyla sitenin güvenlik kamera görüntülerinin, şüphelinin HTS kayıtlarının, hesap hareketlerinin istenilmesini, Ayşe’nin dahada evvel migren Rehabilitasyonu görüp görmediğinin tespitinin, kan örneklerinde uyuşturucu bağımlılığı olup olmadığının tespit edilmesini, Ayrı olarak propofol ilacı ile alakalı ayrıntılı tek araştırma yapılmasını istek ettim. Ayşe’nin Hanedeki bilgisayarını da incelenmesi amaciyla savcılığa teslim ettim” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.