Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu temel atma töreninde buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet döneminde sıfırdan inşa edilmiş evvel Süryani kilisesi olma özelliği taşıyan Mor Efraim Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin Bakırköy Yeşilköy’deki esas atma töreninde hazır bulundu. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı karşılayan protokolde yer aldı.

İMAMOĞLU, ERDOĞAN İLE BİRLİKTE esas ATMA BUTONUNA BASTI

Erdoğan, Daha önceki Katolik Mezarlığı’nın kullanılmayan bölümüne inşa edilecek var olan kilisenin esas atma töreninde tek konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşmasının bitmesinden sonra, aralarında İmamoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun da bulunduğu heyet, esas atma butonlarına bastı. Butonlara basılmasının derhal peşinden temele evvel beton atıldı. Bu sırada heyet, esas alanını inceledi.

İMAMOĞLU: MANEVİ DÜNYALARI İÇİN DEĞERLİ HİZMETLER ÜRETECEĞİZ

İmamoğlu, Yeşilköy’deki esas atma merasiminden ardindan Florya’daki başkanlık konutuna geçerek, Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russel’ı ağırladı. Russel’ı konutun kapısında karşılayan İmamoğlu, “İlişkilerimizi tazelemek ve tamamıyla dünyaya açık tek şehiri oluşturma yerine iş birliğimizi konuşmak bizim amaciyla tek zevk olacak” dedi.İmamoğlu, şunları söyledi: “Özellikle kentimizde, bu tertemiz dönemde inanç dünyası adına, bu şehirde yaşayan her inanca eşit mesafede mahalli yönetim olma konusunda, hususi tek hassasiyetimiz olacak. Biz, bu şehirde yaşayan insanları eşit onay ediyoruz. Yaşayan bütün vatandaşlarımıza karşı da eşit olacağız. Hiçbir inancı ve hiçbir etnik kökeni, ‘azınlık’ kelimesiyle taraf yana koymayacağız. Tümüyle yaşayanlar bizim hemşehrimizdir ve yaşayanlara içsel dünyaları içinde çok kıymetli hizmetler üreteceğiz. Bu hemide demokrasimize ayni vakitte da sulha ve huzura hatri sayilir büyüklükte hizmette bulunacak. Dünyaya da misal olusturacak işler yapacağımıza inanıyorum. İstanbul’un tarihine ve hoşgörü geçmişine de yakışan budur.”

“İNANÇ MASALARINI YAKINDA TOPLUMLA PAYLAŞACAĞIZ”

Tarihi tek vakit yaşandığını belirten İmamoğlu, “Süryani hemşehrilerimizin, dostlarımızın tek kiliseye kavuşmuş olması, bizi çok mutluluk dolu etmiştir. Bu istikamette de varsa yasamsal ihtiyaç, eksiklik, netlikle bunu gözetecek ve bu konuyla alakali adımlar atacağımızı bütün dünyanın bilmesini isterim. Vatikan’ın yeryüzünde hususi tek yeri olduğunu biliyoruz. Bu hususi konumu ve maneviyatı açısından, kurduğumuz düşünceleri, ürettiğimiz düşüncelerle birlikte Vatikan’ın kendilerinin hayat ölçeğindeki deneyimlerini nasıl bizimle paylaşabilecekleri ile alakalı sıhhatli tek köprü oluşmasını isteriz. nihayet olarak; özellikle belediye bünyemizde, her inancın temsilcilerinin olduğu tek geniş sehpa kurarak, o masada değişik inanç temsilcilerinin ihtiyaçlarının ve sıkıntılarının tartışıldığı ve eşitlik ilkesi doğrultusunda neler yapabileceğimizi, müsterek akılla devinim ettiğimiz tek inanç masasını harekete geçirdiğimizi ve çok yakında da toplumla paylaşacağımızı, her inanç dünyasından insanların da katılım göstermesi ile alakalı talepte bulunduğumuzu da bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

“BİRLEŞTİRİCİ TAVRINIZ umut OLDU”

Vatikan hükümet Başkanı Papa Franciscus’un selamlarını İmamoğlu’na ileten ve seçimi kazanmasından dolayı kutlama eden Russel ise, “Şeytanın en hatri sayilir büyüklükte özelliği, insanları bölmesidir. Sizin bu birleştirici tavrınız umut olmuştur. İstanbul, Katolikler amaciyla çok mühim tek şehir. Sayıca çok olmamamıza rağmen, köklerimizin bağlı ve kuvvetli olduğu tek şehir. Dolayısıyla İstanbul’a çok önem veriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.