İYİ Parti’de yeni yönetim belli oldu! Akşener kurmay kadrosunu korudu

geçen Mayıs ayında gerçekleştirilen tüzük kurultayında yapılan değişikliklerin hayata geçirilmesi amaciyla GİK ve ortada düzen heyeti Üyeliği (MDK) seçimli 4. fevkalade Kurultay tamamlandı.

Tüzük farklığı ile aza sayısı 80’den 50’ye düşürülen GİK üyeliği seçimi evvel kez çarşaf liste ile gerçekleştirildi. genel reis Meral Akşener’in anahtar liste çıkarmadığı kurultayda, GİK’e maksimum oyla genel reis Yardımcısı Berna Sukas seçildi.

Akşener’in hâlâ Başkanlık Divanı’nda bulunan genel reis Yardımcısı Koray Aydın ile genel Sekreter Cihan Paçacı’nın da aralarında bulunduğu isimlerin hatri sayilir büyüklükte bölümü GİK’e girmeyi başardı.

Akşener’in talebi doğrultusunda çarşaf liste ile yapılan seçimlerde, sayımlar geç saatlere civarindan sürdü. dahada evvel GİK’te bulunan Daha önceki genel reis yardımcıları Ümit Özdağ ve Durmuş Yılmaz’ın tekrar aday olmadığı, Müsavat Dervişoğlu’nun da TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Grup Başkanvekili seçilmesi hasebiyle adaylığını koymadığı GİK seçimlerinde, hâlâ Akşener’in başkanlık divanında bulunan isimlerin tamamına yakını tekrar GİK’e girmeyi başardı.

50 asil, 25 yedek üyenin belirlendiği GİK seçiminde, genel reis Yardımcısı Berna Sukas 536 oy alarak, maksimum oyla GİK’e giren ad oldu. genel Sekreter Cihan Paçacı, genel reis Yardımcıları Koray Aydın, Aytun Çıray, Salim Ensarioğlu, Kamil Erozan, İsmail Koncuk, Hasan Seymen, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Yavuz Temizer, Akşener’in genel başkanlık yetkisiyle, kurultaydan kısa süre evvel genel reis yardımcılığına getirdiği Yavuz Ağıralioğlu da GİK’e üst sıralardan giren ad oldu.

KOCAMAZ DA GİK’TE

mahalli seçimlerde, İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterme kararı aldığı, ama listelerin teslim saatine civarindan dosyası seçenek heyetine ulaştırılamadığı amaciyla aday olamayan Daha önceki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da GİK’e girdi.

Akşener’in Kocamaz’ı tertemiz Başkanlık Divanı’na alabileceği veyahut danışman olarak görevlendirebileceği belirtiliyor. genel reis Yardımcısı Ahmet Ersagun Yücel ise yeteri civarindan oy alamadığı amaciyla GİK’e giremedi.

tertemiz GİK şu isimlerden oluştu:

Berna Sukas, Naci Cinisli, Aytun Çıray, Ümit Dikbayır, Yavuz Ağıralioğlu, Tolga Akalın, Hasan Seymen, Ersin Beyaz, Rıdvan Uz, Aydın Adnan Sezgin, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Salim Ensarioğlu, yazi Ergun, Zeki Hakan Sıdalı, Koray Aydın, Cihan Paçacı, İsmet Koçak, Dursun Çolak, İsmail Tatlıoğlu, Sultan Neslihan Seven, Ahmet Kamil Erozan, Cumali Durmuş, Mehmet Aslan, Samet Reis, Uğur Poyraz, Nuri Okutan, Yavuz Temizer, Hasan Toktaş, Süleyman Sırrı Özdolap, mutlu Özarslan, Şükrü Kuleyin, Mehmet Arslan, Burhanettin Kocamaz, İsmail Koncuk, Murat Karaman, Fuat Geçen, Halil Aydoğdu, buyruk Sami İşmen, Yiğit Karakış, Aylin Cesur, Haydar Arda Çakmak, Bülent Gürsoy, Sena Aksakallı, Murat Cem Özdemir, İbrahim Güzel, Ali Kamış, Tevfik Sinan Sözen, Ayhan Erel, Vedat Bayram, Hayrettin Nuhoğlu.

KADIN KOTASI SIRALAMAYI DEĞİŞTİRECEK

İYİ Parti tüzüğü gereği görevli organlarda görev alacaklarla alakalı cinsiyet kotası uygulanıyor ve GİK’in asgari yüzde 25’inin kadın olması gerekiyor. Kota gereği asgari 13 kadın olması gerekirken GİK seçiminde Yalnızca 5 kadın asil aza olarak listeye girebildi. Tüzük gereği, kotayı bitirmek amaciyla aldıkları oy oranına göre 8 kadın aza asil listeye kaydırılacak. Aralarında genel reis Yardımcısı Şenol Sunat’ın da bulunduğu asil listeye girmesi beklenen isimler ise şöyle oldu:

Nihal Ağca, Betül Tosun, Burcu Akçaru, Şenol Sunat, Mine Baş, Tuğba Çolak Vural, Berna Biçer, İlay Aksoy.

GİK’e 41 ile 50. sıra arasından seçilen, Haydar Arda Çakmak, Bülent Gürsoy, Murat Cem Özdemir, Ali Kamış, Tevfik Sinan Sözen, Ayhan Erel, Vedat Bayram ve Hayrettin Nuhoğlu kadın kotası hasebiyle liste dışı kalacak.

GÖZLER YENİ DİVAN’DA

Kurultay sonuçlarının kesinleşmesinin derhal peşinden genel reis Meral Akşener, GİK azaları arasından tertemiz Başkanlık Divanı’nı belirleyecek. Akşener’in genel Sekreter Paçacı, parti kurulduğundan bu yana Örgütün başında var olan genel reis Yardımcısı Koray Aydın’ın da aralarında bulunduğu Bir takım isimleri tekrar Başkanlık Divanı’na alması bekleniyor. İYİ Parti tüzüğü gereği, genel reis Akşener’in, GİK dışından da başkanlık divanına 3’e civarindan aza atama yetkisi bulunuyor.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.