Jandarma ve MİT’ten teröristlere darbe: DEAŞ’in 1 ton patlayıcısı birden ele geçirildi

Jandarma istihbarat birimleri ve ulusal İstihbarat Teşkilatının (MİT) Suriye‘nin kuzeyindeki Bab kaza merkezinde DEAŞ pkk terör örgütüne baz alinarak müsterek operasyonunda tek ton patlayıcı ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan izaha göre, Suriye’nin kuzeyindeki Bab’ın kent merkezinde DEAŞ pkk terör örgütünün tek bomba imalathanesi bulunduğu bilgisi üzerine, zaptiye istihbarat birimleri ve MİT, zaptiye patlayıcı madde uzmanlarının nezaretinde mahalli güvenlik güçleriyle harekât düzenlendi.

Operasyonda, Suriye’de ve Türkiye’de Bir hayli bombalı eylem yapmayı planlayan DEAŞ’lı teröristler, vatan dahil kismina giremeden ve eylem yapma fırsatı bulamadan bomba düzenekleriyle yakalandı.

Bomba imalathanesindeki aramada gsm telefonu, telsiz, basma/baskıdan kurtulma, mekanik zamanlayıcı, kütleye duyarlı, sarsıntıya duyarlı ve elektronik kartla patlatılma özelliği var olan 80 el yapımı patlayıcı (EYP) düzeneği ve bu düzeneklerde kullanılan içinde bomba lokumu ve fabrikasyon patlayıcıların da bulunduğu takriben tek ton patlayıcı ele geçirildi.

Ayrı olarak patlayıcı yapımında kullanılan 833 elektrikli fünye, 300 batarya ile 480 EYP düzeneği hazırlanabilecek başka malzeme ve canlı bomba yelekleri bulundu.

MİT ve zaptiye istihbarat birimlerinin müsterek operasyonuyla Bir hayli hatri sayilir büyüklükte ve kanlı saldırının önlendiği bilgisi alındı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.