Meşe mazıları Siirt’te köylülerin gelir kapısı oldu! Kilosu 15 liradan ihraç ediliyor

Siirt‘te meşe ağaçlarından tek araya toplanan ve firmalar aracılığıyla Bir hayli ülkeye ihraç edilen mazılar, vatandaşlar amaciyla istikbal kapısı oluyor. Bir takım köylüler, meşelik alanlarda ağaçların diplerinde dallanan mazıları toplayıp ihracatçı firmalara satıyor. İlaç ve kozmetik sektörlerinde kullanılan meşe mazıları, Çin ve Rusya başta olmak üzere Fransa, Belçika, Hindistan, Dubai, İran, Irak, Pakistan ve Malezya’ya ihraç ediliyor. vatan dışına kilogramı 15 liradan satışa sunulan mazı, bu sayede köylüye istikbal sağlıyor.

“EKMEĞİMİZİ MAZIDAN ÇIKARIYORUZ”

Eruh kazasina bağlı Ormanardı köyünde yaşayan Sefa Özgür, mazı toplayarak serisinin geçimini sağladığını söyledi.

Mazı sayesinde işsizlikten kurtulduğunu belirten Özgür, “Dağlarda doğal olarak yetişen meşe ağaçlarından topladığımız mazının kilogramını firmalara 13 liradan satıyoruz. Önceden sezon başladığında bütün köylü tek araya gelip, mazı toplamaya giderdik. Şimdi tekrar alaka arttı. Ekmeğimizi mazıdan çıkarıyoruz. Başka ile gidip çalışacağımıza memleketimizde gün içinde 20-30 kilogram mahsul toplayıp dahada çok kar elde edebiliyoruz.” dedi.

Köylerinde senede vasati 10 ton mazı toplandığını, bunun köylülere ağırbaşlı ahenk gösteren ücret kazanç sağladığını belirten Özgür, etrafındakilere köylerinde yetişen mazıyı toplayarak istikbal elde etmeleri tavsiyesinde bulundu.

“HEM İŞSİZLİĞE ayni vakitte da EKONOMİYE KATKI”

Siirt’te yaşayan 35 yaşında olan Ahmet Özgür de köy köy gezerek, vatandaşların topladıkları mazıyı satın alıp, ihraç ediyor.

senede vasati bin 500 ton mazı ihraç ettiğini aktaran Özgür, “Mazı çok kıymetli tek ürün. İlaç, boya ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor. Köylerde hergün kişi başı vasati 15-20 kilogram mazı toplanıyor. Köylülerden kilogramını 13 liradan satın aldığım mazıyı vatan dışına 15 liradan satıyorum. Bu da köylüler amaciyla hergün 200-300 liraya eşit geliyor.” diye konuştu.

Bir takım köylülerin mevsimlik işçi olarak başka sehirlere gitmek adina bu işi yaptığını laf eden Özgür, “Mazı geçmişte ağırbaşlı tek istikbal kapısıydı. Ama şimdi asgari bin ton mazı ağaçta çürümeye surat tutuyor. Köylüler bu konuyla alakali bilinçlendirilirse ağırbaşlı tek istikbal olur. hemide işsizliğe ayni vakitte da ekonomiye ağırbaşlı katkı sağlanır.” ifadelerini kullandı.

“KÖYLÜLERİMİZE YENİ BİR İSTİHDAM KAPISI AÇIYORUZ”

tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ise Siirt’in 232 bin hektarı aşkın orman alanıyla, Türkiye’de bu alanda mühim tek konumda olduğunu kaydetti. Şehirdeki orman bölgesinin hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunun meşelik alandan oluştuğuna işaret eden Demirhan, Siirt’in takriben 300 bin dekar alanda imalatı yapılan fıstığıyla da Türkiye’nin en mühim imalat merkezlerinden biri olduğunu ama Yalnızca fıstıkla kanaat etmek istemediklerini dile getirdi.

alanda mahsul çeşitliliğini artırdıklarını belirten Demirhan, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bakanlığımız nihayet vakitte özellikle ahenk gösteren ücret getirisi çok var olan ağaçlandırmayı seferberlik haline getirmiş durumda. Bunun amaciyla bu zenginliğimiz arasında bulunan meşe ağacının tek meyvesi var olan mazı dediğimiz mahsul de nihayet dönemlerde hayli revaçta. Kapasite anlamında, Siirt Türkiye’nin en varlıklı illerinden biri. Bundan ardindan yapılacak projelerde Bakanlığımız ve Valiliğimizin teşvikleriyle köylülerimize tertemiz tek istihdam kapısı açıyoruz. Bu istihdam kapısı beklenenin de çok üzerinde istikbal getirecek tek sektör. Bu sektöre ve sektörde yer alanlara muavin olabilmek amaciyla tarım ve Orman Bakanlığı olarak elimizden gelen bütün çaba ve yardımı gösterme kararlılığındayız.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.