Moskova protestolarında gözaltı sayısı 600’e yükseldi

Moskova’da bağımsız aday var olan muhaliflerin belediye seçimleri amaciyla adaylık kayıtlarının silinmesi ve seçimlere katılmalarının engellenmesi hasebiyle geçtiğimiz ay başlayan protestolar St. Petersburg’a da sıçrayarak aralıksız olarak ayni ritimde devam ediyor. Hafta sonunun gelmesiyle birlikte Bir gün evvel tekrar sokaklara çıkan göstericiler polisle çatıştı. Göstericiler, güvenlik güçlerinin kati müdahalesine karşın protestolara ayni ritimde devam etti. Yaşanan arbede ayni ritimde devam ederken, zabita direnen protestocuları gözaltına almaya başladı. Moskova’daki gösteriler gece yarısı da ayni ritimde devam ederken polisler taksileri dahi durdurarak protestocu olmasından şüphelendiği kişileri gözaltına almaya ayni ritimde devam etti.

Saat 23.00 sıralarında Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan resmi açıklamada, polise direniş gösteren toplaminda 600 göstericinin gözaltına alındığı duyurulurken, gösterilere Yalnızca bin 500 kişinin katıldığı belirtildi.
Muhaliflerin gece yarısından ardindan yasamsal medya üzerinden yaptığı izahta ise resmi gözaltı sayısının gerçeği yansıtmadığı ve asgari bin kişinin gözaltına alındığı argüman edildi.
Rus polisinin müdahalelerde aşırı güç kullanması tepkilere neden oldu.

KOMÜNİST LİDER ZYUGANOV: “BU PROTESTOLAR ‘TURUNCU CÜZZAM’DIR”

Rusya’daki komünist liderlerden Gennady Zyuganov, protestolarla alakalı yaptığı izahla dikkat çekti. Komünistlerin ve batı yanlılarının protesto gösterileri düzen ettiği akşam saatlerinde Rus ajanslarına İzah yapan Zyuganov, “Moskova’daki protestolara gençlerin katılmamasını öneri ediyorum. Bu protestolar ‘turuncu cüzzam’dır” ifadeleriyle eleştirdiği gösterileri, Ukrayna’da 2004’te gerçekleştirilen Turuncu Devrim’e benzetti.

PROTESTOLARA dahil var olan ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEDEN ATILACAK

Protestolar ayni ritimde devam ederken tek İzah da Moskova Pedagoji hükümet Üniversitesi Rektörü Aleksey Lubkov’dan geldi. Lubkov, Rus basınına yaptığı açıklamada, “Moskova’da izinsiz gerçekleştirilen protestolara katılan ve zabita tarafından gözaltına alınan öğrencilerin öğrencilik hakkı sona erecektir” ifadelerini kullandı.
Rus yasamsal medya kullanıcıları, izahın derhal peşinden Moskova Pedagoji hükümet Üniversitesi rektörünün öğrencilerin protesto haklarını şantajla ellerinden almak istediğini öne sürdü ve rektöre istifa çağrısında bulundu.

UKRAYNA İSYANINI BASTIRAN GENERAL PROTESTOLARA MÜDAHALE ETTİ

Ukrayna’daki 2014 Maidan Olayları’nı bastıran Kiev Berkut Alayı Daha önceki Komutan Yardımcısı Albay Sergey Kusyuk, bu erken Moskova’daki mitingde zabita kuvvetlerini yönetirken görüntülendi.

Muhalefetin, 2014 seneninde Ukrayna Meclisi’ni içten ve dıştan kuşatması sonrası hükümet Başkanı Victor Yanukoviç, Maidan’ı boşaltma buyruğu vermişti. Yanukoviç’in emrinin derhal peşinden Albay Kusyuk, harekât buyruğu vermişti ve yaşanan vakalarda 30’a yakın kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaylar, muhaliflerin de silahlanmasına ve Ukrayna’da Sanki tek dahil harp çıkmasına neden olmuştu.

Erhan Altıparmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.