“Organize İşler” çetesi lideri: Emeklilere acıdığım için dolandırıcılığı bıraktım

Adana‘da, emekli, dul ve yetimleri dolandırdığı iddiasıyla pitbull cinsi köpeklerle korudukları hanelerine düzen eden operasyonda gözaltına alınan 15 kişilik hatali şebekesi, adliyeye derhal sevk edildi.

Şebeke içindeki anne, baba ve kız kardeşiyle dolandırıcılık yaptığı ileri sürülen Mustafa Yavuz M.’nin dört sene süresince dolandırdığı emeklililerin güç vaziyette olduğunu görüp vicdanen rahatsız olduğu amaciyla dolandırıcılığı bıraktığını söylediği öğrenildi. Yöntemleriyle Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ‘Organize İşler’ filmini akıllara getiren hatali çetesinin, 77 kişiyi dolandırıp, 135 senete imzasini attırdıkları alana çıktı.

15 ADRESE EŞ vakitli BASKIN

Şubat ayının nihayetinde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli H.Ü., Adana güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü’ne giderek, yardım etme bahanesiyle kendisine ulaşan şebekenin düzen ettiği 1’i sahte üç senet sebebinden 150 bin liralık borç batağına sürüklendiğini anlattı. Polis, İhtiyar adamın ifadesi doğrultusunda tam 5 ay süresince Aydoğan Ş. (41) ve Mustafa Yavuz M. liderliğindeki şebekeyi adım adım takip edip, delil topladı. Cumhuriyet Başsavcılığı mevzubahis kanıtlar üstüne çete öncüsü Aydoğan Ş. ve sevgilisi Yaprak A.’nın da aralarında bulunduğu 4’ü kadın 15 kişi ile alakalı gözaltı kararı verdi. Bunun üstüne kaçakçılık ofis amirliği dedektifleri 31 Temmuz tan zamanı eş zamanlı olarak Adana ve İstanbul’da 15 adrese baskın düzenledi.

PİTBULL KÖPEKLERİYLE savunan VİLLA

Çukurova kazasi Karahan Mahallesi’ndeki villaya baskın düzen eden polis, evin kapısında bulunan 5 pitbull köpeğini baytar doktor yardımıyla tesirsiz vaziyete getirerek kafeslere koydurdu. Oynar başlıklı ve zoom özelliği var olan güvenlik kameralarıyla savunan villada sevgilisi Yaprak A. ile yaşayan çete öncüsü Aydoğan Ş. gözaltına alındı. Ekipler hanede yaptıkları aramada alacak defteri, boş ve dolu senetler, çek fotokopileri, gsm telefonları, bilgisayar, dijital materyaller ile iki ruhsatsız tabanca, iki av tüfeği ve bu silahlara ait çok sayıda Mermi ele geçirdi.

aynı zamanda baskın esnasında evin garaj bölümünün üst tarafında farı yanan oto ön tamponu olması da dikkat çekti.

Polisin operasyonunda hedefteki 15 şüphelinin tamamı gözaltına alındı. Olayla alakalı yapılan haberlerin halkoyu tarafından takip edilmesinden ardindan 71 var olan mağdur sayısı 77’ye yükseldi. Şebekenin çökertildiğini öğrenen vatandaşlar kendilerinin de aynı metotla dolandırıldığını belirterek polise müracaat yaptı. bu yüzden dolandırılan sayısı 77’ye çıkarken, imzalatılan senet sayısı 135’e çıkıp dolandırılan kazanç miktarı ise takriben 9 milyon liraya civarindan yükseldi.

güvenlik Müdürlüğü’nde sorgulanan şüpheliler, sağlık kontrolünün derhal peşinden adliyeye derhal sevk edildi.

KREDİ ÇEKEMEYENLERE ARACI BULMUŞ

harekât kapsamında gözaltına alınan dört kişinin çekirdek aile olduğu, kuşkulu Mustafa Yavuz M.’nin kiraladığı ofiste kredi çekemeyen yaşlılara tanıdık vasıtasıyla kredi ayarladığı babası Bayram M.’nin temlik yoluyla senetleri sattığı annesi Ayfer M. ile kız kardeşi Merve Nur M.’nin ise imzalatılan senetlerde alacaklı konumda oldukları Ayrı olarak dolandırılan paraların bu şahısların hesaplarına yatırıldığı ileri sürülmüştü. Mustafa Yavuz M. ise sorgusunda emeklileri, dul ve yetimleri dolandırarak, maaşlarına el koyduklarını anlattığı öne sürüldü. Ayrı olarak şüphelinin bu işi 2015 yılından 2019 seneye civarindan yaptığını dahada ardindan emeklilerin çok güç vaziyette olduğunu öğrenince vicdanen rahatsız olarak 2019 yılının başında dolandırıcılık yapmayı bıraktığını öne sürdüğü öğrenildi.

‘ORGANİZE İŞLER’ FİLMİNİ AKLA GETİRDİ

Şebekenin başka öncüsü Aydoğan Ş.’nin ise hiçbir suçlamayı onay etmediği, ama oturduğu 1,5 milyon Lira değerindeki villayı nasıl aldığını açıklama edemediği belirtildi. Çetenin faaliyetleri, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve oynadığı ‘Organize İşler’ filmini akla getirdi.

Adliyeye derhal sevk edilen şüphelilerden çete öncüsü Aydoğan Ş. ve yardımcısı Mustafa Yavuz M. çıkarlıdığı mahkemece tutuklandı. Yaprak A.’nın aralarında bulunduğu dört kadın hür bırakılırken, başka 9 kuşkulu de ev mapusuna çarptırıldı.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.