Son dakika… Uçan kaykayla tarih yazdı: Bu bir rekor

Fransa’da Bastille Günü’nde düzen eden askeri alaya uçan kaykayla katılarak dikkatleri üstüne çeken Fransız mucit Franky Zapata, geçtiğimiz haftalarda başarısız olduğu rekor denemesini gerçekleştirmek amaciyla bu erken tekrar havalandı.

Fransız mucit bu sefer Manş Denizi’ni geçmeyi muvaffak olarak İngiltere’ye iniş yaptı.

Manş Denizi’ni geçmeyi hedef alan Zapata bu erken Fransa’nın Sangatte sahillerinden havalandı. takriben 20 dakika sürmesi beklenen yolculuğun ortasında yakıt ikmali yapacak. Geçtiğimiz sefer gerçekleşen tecrübede Zapata, yakıt ikmali yapılacak bota doğru iniş yapamamış ve hayalleriyle birlikte suya gömülmüştü. görevliler Zapata’nın bu seferki yakıt ikmal gemisinin dahada hatri sayilir büyüklükte olduğunu duyurdu.

Zapata’nın uçuşunu helikopterler anbean takip etti.

Reuters’ın nihayet dakika haberinde ise Zapata’nın bu sefer hedefine vardığı belirtildi. Fransız mucit böylelikle jet motorla çalışan uçan sistemi ile Fransa’dan İngiltere’ye ulaşmayı muvaffak oldu ve böylelikle Manş Denizi’ni uçan kaykayla geçmeyi başardı.

Zapata, 42 litre keroseni yakıt olarak kullanan Flyboard ismini verdiği uçan kaykay ile 35 kilometre yollar almayı ve 15-20 metre yükseliğe çıkmayı planlıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.