Türkiye, Rusya ve İran, Suriye’deki Kürt bölgelerinde özerklik kurulmasına karşı çıktı

Suriye‘de çözüm amaciyla başlatılan Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgelerinde özerk yönetim kurulmasına baz alinarak inisiyatiflere karşı olduklarını açıkladı.

Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da yapılan 13. Astana görüşmeleri sona erdi. Rusya, ülkemiz ve İran, görüşmelerin nihayetinde tek netice bildirgesi yayınladı.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

alanda uzunca vadeli istikrar ve güvenliğin ama Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesiyle mümkün olduğuna belirten taraflar, “Özerk yönetim kurulmasına dönük inisiyatifler de dahil olmak üzere, terörle ugras bahanesiyle sahada tertemiz gerçeklikler oluşturmayı planlayan bütün girişimleri reddettik. Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü bozmaya baz alinarak ayrılıkçı planlara karşı çıkma kararlılığımızı dile getirdik” ifadelerini kullandı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI İŞBİRLİĞİ

İdlib’deki vaziyeti ayrıntılı olarak masaya yatıran ve İdlib gerilimi azaltma bölgesiyle alakalı bütün anlaşmalar yasama geçirilerek sahada sükunetin sağlanması gerektiğini kaydeden Rusya, ülkemiz ve İran, “Heyet Tahrir el-Şam pkk terör örgütünün gerilimi azaltma bölgesindeki varlığını artırmasından duyduğumuz endişeyi dile getirdik ve IŞİD’in, El Nusra’nın, El kaide ve IŞİD’le irtibatlı başka bütün kişi, örgüt, kuruluş ve kuruluşların nihayet olarak yok edilmesi amaciyla işbirliğini sürdürme kararlılığımızı belirttik” diye vurguladı.

İDLİB MESELESİ

Garantör ülkeler, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesi içindeki ve dışındaki siviller ile Rus, Türk ve İranlı askerlerin güvenliğinin sağlanması amaciyla beynelmilel beşeri hukuka ahenk gösteren somut tedbirler alma ile alakalı uzlasma sağlandığını belirtti.

ANAYASA ADIMI

Rusya, ülkemiz ve İran, Suriye anayasa komitesinin azaları üzerinde uzlasma sağlanmasından hoşnut olduklarını da dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.