Zülfü Livaneli’den Kazdağları için Unesco’ya açık mektup

Sanatçı Zülfü Livaneli, altın madeni çalışmaları kapsamında doğa katliamına maruz var olan Kazdağları amaciyla Unesco‘ya tek name yazdı.

1996-2007 yılları arasında Unesco İyi Niyet Elçisi ve genel Müdür Danışmanlığı da yapan Livaneli, kişisel Twitter hesabından yayımladığı açık mektupta Unesco’ya çağrıda bulunarak, “Sizin hükümetler arası tek kuruluş olarak bu tür konularda yaptırım gücünüzün sınırlı olduğunu biliyorum. ama tarihi İda Dağımıza ve İda Dağı’nın türk mali halkına yapılan bu imha hareketi karşısında, beynelmilel halkoyu farkındalığı oluşturmak amaciyla yardımınıza ihtiyacımız var” dedi.

“İŞLENEN SUÇA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM”

Unesco genel Direktörü Audrey Azoulay’a hitaben yazdığı mektupta Livaneli şu ifadeleri kullandı:

“İlk evvel tertemiz görevinizden dolayı sizi kutlama etmek, 2. olarak Türkiye’nin Kuzeybatı kisminda bulunan dünyanın doğal ve kültürel kalıtı var olan Kaz Dağları’na (ünlü mitolojik isimi İda Dağı) karşı işlenen suça dikkatinizi çekmek istiyorum.

Üzülerek belirtmeliyim ki tek Kanada firması burada yakın vakitte takriben 200 bin ağaç kesti. Firma bu iyi cenneti yok edecek siyanür kullanımı yoluyla altın çıkarmayı planlıyor. Milyonlarca insanın protestolarına rağmen, firma projesine ayni ritimde devam etmektedir. Bu durum dünyamızın Parasal ve içsel mirasına tek saldırıdır.

Sizin hükümetler arası tek kuruluş olarak bu tür konularda yaptırım gücünüzün sınırlı olduğunu biliyorum. ama tarihi İda Dağımıza ve İda Dağı’nın türk mali halkına yapılan bu imha hareketi karşısında, beynelmilel halkoyu farkındalığı oluşturmak amaciyla yardımınıza ihtiyacımız var. Lütfen bu mektubumu UNESCO ideallerinin hatırlatılması ve aciliyetli eylem amaciyla tek çağrı olarak onay edin.”

KAZDAĞLARINDA NELER OLUYOR?

Kazdağları nihayet vakitlerde çevre Kırımı ile gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED raporuna göre 45 bin, uydu görüntülerine göre 195 bin, tarım ve Orman Bakanlığı’na göre ise 13 bin ağacın kesildiği Kirazlı’daki altın madeni projesi amaciyla tepkiler büyüyor. Çanakkaleliler, bölgedeki tatlı su havzalarını koruyabilmek ve madenei protesto etmek amaciyla ‘Su Nöbeti’ de başlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.