Diyanet’ten açıklama: 17 Türk hacı adayı hayatını kaybetti

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri genel Müdürü Remzi Bircan, Mekke-i Mükkerreme şehrinde medya mensuplarına açıklamalarda bulundu. Mekke inanç Hizmetleri Ataşelik Binası’nda düzen eden medya toplantısında konuşan Bircan, Türkiye’den evvel kafilenin mukaddes topraklara geldiği 5 Temmuz’dan bu yana 17 Türk hacı adayının hayatını kaybettiğini söyledi. Remzi Bircan, vefatların kalp krizi, trafik kazası, doğal abuhava şartları, zatürre ve yaşlılığa bağlı hastalıklar hasebiyle yaşandığını kaydetti.

HACI ADAYI SAYISI üç BİN KİŞİ ARTACAK

Bircan, hacı adaylarına mihmandarlık yapacak dört bine yakın inanç görevlisi, sağlık görevlisi, tercüman ve çeşitli alanlarda görevlilerin de eğitimini bitirdikten ardindan Mekke ve Medine’ye intikallerini başlattıklarını dile getirdi. Bircan, ülkemiz nüfusunun artmasından dolayı 2020 seneninde hacı adayı sayısını üç bin kişi arttırmak amaciyla Suudi Arabistan makamlarıyla görüştüklerini açıkladı.

“2 MİLYON 130 BİN VATANDAŞ ŞU vakit BEKLEMEDE”

Türkiye’de uzunca yıllardır hac amaciyla sırada bekleyen vatandaşların sıkıntılarına değinen Bircan, “Türkiye’de hac amaciyla ön kaydını yaptıran takriben iki milyon 130 bin vatandaşımız şu vakit bekliyor. Suudi Arabistan’da Arafat ve Müzdelife’de mekanlar çok dar, fiziki şartların yetersizliği her memleket amaciyla kimi bu istenilen sayının getirilmesini engelliyor, hacı adayları belli tek kota çerçevesinde getiriliyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.