ODTÜ’lü İrem’in öldüğü ‘damper kapağı’ kazasında sürücüye tahliye

Geçen sene 26 Kasım’da kampüs içinde alana gelen kazada, Tahir Kepenek yönetimindeki 06 GJ 429 plakalı ODTÜ İç Hizmetler’e ait kamyonetin yana açılan kapağı, kaldırımda yürüyen İrem Kütük’e çarptı. Kütük, hayatını yitirirken, gözaltına alınan kamyonet sürücüsü Tahir Kepenek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. tahkikat neticesi kaldırımda yürüyen İrem Kütük’ün rastgele tek kaide ihlali yapmadığı belirlendi. Kazada kusurlu olduğu saptanan Tahir Kepenek hakkında, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan iki seneden 6 seneye civarindan mapus cezası istemiyle dava açıldı.

‘YETKİLENDİRME YAZISIYLA ŞOFÖRLÜK YAPIYORDUM’

Ankara 29’uncu Asliye karar Mahkemesi’nde davanın evvel duruşması 19 ocakta 2019 tarihinde görüldü. Kepenek, savunmasında, ODTÜ’de hizmetli ekibinde çalıştığını, ama sürücü dokümanı olduğu amaciyla yetkilendirme yazısıyla şoför olarak çalıştığını söyledi. Sanık, “‘E’ sınıfı ağır araç kullanabilecek sürücü vesikam mevcuttu. bu yüzden kamyonet kullanıyordum. Yetkilendirme yazısını ODTÜ dahil hizmetler müdürlüğü imzalıyor; ama ad olarak kimin imzaladığını bendeniz hatırlamıyorum. Her sene ocakta ayında yetkilendirme yapılıyor. bendeniz İhtiyaç duyulan önlemleri alarak araca öyle biniyorum. ama olay bugünü taşlı yollar hasebiyle kapağın pimi aracın zıplaması hasebiyle yerinden çıkmış. yollar dar olduğu amaciyla önüme dikkat etmediğimden pimin çıktığını ve kapağın açıldığını görmedim” dedi. Kepenek, 2018 senesi Ağustos ayı içinde aracın kapak sisteminde farklık yapıldığını, değişikliğin ne şekilde nerede yapıldığını bilmediğini de ileri sürdü.

AVUKAT: KAPAK SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMİŞ

Sanık avukatı Özgür Teoman Işık da kamyonetin arkaya açılır damper kapağının üniversite idaresi tarafından değiştirildiğini ve müvekkiline bu şekilde teslim edildiğini belirterek, “Müvekkilim aracı bu şekilde kullanmıştır. Kapağı sabitleyen tek bir pim vardır. Aracı kullanan başka şoförler de vardır. Onların da Şahit olarak dinlenmesini istek ediyorum” dedi.

‘SAĞLAM YAPILMADIĞI İÇİN PİMİ ÇIKIYORDU’

15 Nisan’da görülen 3’üncü duruşmada Şahit olarak dinlenen üniversitede görevli başka şoför E.T. de “Kamyonet 2018 seneninde tekrar tadilata girmiş. ama kasası çürük olduğu amaciyla tekrar kırıldı. mektep içindeki atölyeye götürdük. Orada Yalnızca kapağı yana açılır şekilde düzenlemişler. Kapakta tek adet pim vardı. Sağlam yapılmadığı amaciyla pim yerinden çıkıyordu” dedi.

4,5 ayin ardindan TAHLİYE

İrem Kütük’ün avukatı popüler Çağlayan Çökelek, iddia edildiği benzeri aracın kapak sisteminde farklık yapıldıysa, sorumlu olanların tespit edilmesini ve bu kişilerin Şahit olarak dinlenmesini istek etti. Mahkeme heyeti, 15 Nisan’daki bu duruşmada yakalanmis maznun Kepenek’in, kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verirken, araçla alakalı yapılan değişikliklerle alakalı sorumlu olanların tespit edilmesi amaciyla ova yazılmasını kararlaştırdı.

TANIKLARA TEBLİGAT GİTMEDİĞİ İÇİN DURUŞMA ERTELENDİ

Davanın Bir gün evvel görülün duruşmasına, tutuksuz maznun Tahir Kepenek ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme, üniversitenin gönderdiği yazıda; araç üzerinde hiçbir değişiklik, revizyon, tadilat yapılmadığı, sene içinde onarım ve muayenesine baz alinarak rutin bakımının gerçekleştirildiği istikametinde bilgi geldiğini belirtti. Ayrı olarak üniversiteden dahada evvel gönderilen araçla alakalı onarım formunda ismi geçen kişilere, Şahit olarak dinlenmeleri amaciyla tebligat gönderilmediğinin tespit edildiğini belirten mahkeme, bu kişilere tebligat gönderilmesine karar vererek, duruşmaya erteledi.

Ağustos ayı Ankara Avukat dava mahkeme ODTÜ mektep ortada doğu ortada doğu Teknik Üniversitesi
nihayet güncelleme: 14:18 19.09.2019