Çoğunluğu elde edemeyen Netanyahu, en yakın rakibine büyük koalisyon önerisinde bulundu

İsrail‘de düzen eden genel seçimlerde hükümeti kuracak çoğunluğa erişemeyen Başbakan Binyamin Netanyahu, en yakın rakibi ortada sol ittifakı Mavi ve ak hareketinin öncüsü çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Korgeneral Benney Gantz’a hatri sayilir büyüklükte ortak yönetim önerisinde bulundu. Gantz, tek asama Netanyahu’nun başbakanlığı döneminde genelkurmay başkanlığı yapmıştı.

Netanyahu, tv kanallarında yayınlanan mesajında Gantz’a çağrıda bulunarak, “Seçim kampanyası döneminde tek sağ hükümet çağrılarında bulundum. ama seçenek neticeleri bunun mümkün olmayacağını gösteriyor. seçilecek kisi siyasi bloklar arasında net tek seçenek yapmadı. bu yüzden geniş tabanlı tek ortak yönetim dışında tek seçenek bulunmuyor” dedi.

Başbakan Netanyahu ve tek dönemİsrail genel Kurmay Başkanı var olan Korgeneral Benney Gantz

NETANYAHU’DAN GANTZ’A: GEL BUGÜN GÖRÜŞELİM

Netanyahu Ayrı olarak Gantz’a hitaben, “Halk bizden sorumlu tek şekilde davranmamızı, işbirliği içinde çalışmamızı bekliyor. o nedenle sana sesleniyorum Benny. Gel bu erken görüşelim” dedi.

Netanyahu, Benny Gantz’a Başbakanlık koltuğuna da dönüşümlü olarak oturmayı öneri ediyor.

Resmi olmayan neticelere göre Netanyahu’nun sağcı Likud Partisi’nin 120 sandalyeli İsrail Parlamentosu Knesset’te 32; Gantz’ın ortada sol ittifakı Mavi-Beyaz’ın ise 33 sandalyesi bulunuyor.

LİEBERMAN KİLİT İSİM

Netanyahu ve Gantz hatri sayilir büyüklükte ortak yönetim üzerinde uzlaşıya varsa dahi, Avigdor Lieberman ile de masaya oturmaları gerekecek.

Avigdor Lieberman

Netanyahu’nun Daha önceki ortak yönetim ortağı ve Daha önceki müdafaa bakanı Lieberman’ın aşırı sağ hanemiz İsrail Partisi resmi olmayan neticelere göre 9 iskemle kazandı. Parti, Nisan ayındaki seçimde 5 iskemle kazanmıştı.

Lieberman, destekçilerine yaptığı konuşmada, “Tek tek seçeneğimiz var. Benim partim, Likud ve Mavi-Beyaz İttifakı’yla birlikte tek birlik hükümeti kurmalıyız. Ülke aciliyetli tek vaziyetle karşı karşıya” demişti. Lieberman, Nisan seçimleri sonrası koalisyona girmeyi reddetmiş ve bu tutumuyla seçimlerin yenilenmesine neden olmuştu.

NE OLMUŞTU?

İsrail’de yapılan acele genel seçimin sandık çıkış sonuçlarına göre Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi 32 iskemle kazandı. Daha önceki Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı ise 32 iskemle ile temsil hakkı elde etti.

BBC