İran’dan Aramco saldırısına ilişkin açıklama

İran’ın başkenti Tahran’da düzen eden tek askeri merasimde konuşan General Dehkan, Suudi Arabistan’ın ulusal yakit ve doğalgaz şirketi var olan Aramco yakit alanına düzen eden hücum ile alakalı açıklamalarda bulundu. ABD’nin saldırının arkasında İran’ın olduğunu argüman etmesine karşın yakit tesislerinin Yemenliler tarafından amaç alındığını söyleyen Dehkan, ”Onlar bu saldırının Yemen’den değil İran’dan yapıldığını argüman etmekteler.

Daha ardindan bu iddialarına Irak’ı da eklediler” ifadelerini kullandı. ABD’nin Suudi Arabistan’da Bir hayli sema müdafaa ve radar sisteminin olduğunu belirten General Dehkan, ”Buna karşılık bu sistemler Yemenlilerin füzeleri karşısında başarısız oldu” dedi.

“İran olarak Yemenlileri desteklediğimizi söyledik”

ABD ve Suudi Arabistan’nın, Yemen karşısındaki acizliklerini göstermemek amaciyla bölgesel tek güç var olan İran’ı suçladıklarını söyleyen General Dehkan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Suudi Arabistan’ın Aramco yakit tesislerine baz alinarak saldırıda hatri sayilir büyüklükte tek şoka uğradıklarını belirterek, ”Biz açık tek şekilde İran olarak Yemenlileri desteklediğimizi ve onların yanında olduğumuzu söyledik” şeklinde konuştu.

“Baskı altında müzakere yapmayacağız”

Washington idaresi ile süre gelen nükleer kriz ile alakalı da değerlendirmede bulunan Dehkan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile müzakerenin hatri sayilir büyüklükte tek yanlış olacağını belirterek, ”İran Katiyen müzakereye karşı olmamıştır. dahada evvel Bir hayli konuda değişik ülkelerle müzakerelerimiz oldu. ama nükleer anlaşmanın evvel gününden bu yana taahhütlerini ayaklar altına alan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ oldu” dedi.

“Müzakere olmayacak ve savaşı da istemiyoruz”

ABD’nin İran’a baz alinarak yaptırımları kaldırması, tekrar anlaşmaya dönmesi ve bölgedeki askeri birliklerini çekmesi seklinde 5 1 ülkeleri ile birlikte müzakerelere katılabileceğini söyleyen General Dehkan, “Müzakere olmayacak ve savaşı da istemiyoruz. ama bize karşı tek harp başlatılırsa öngörülemeyen tek karşılık veririz.” ifadelerini kullandı.

“Bölgede var var olan kriz ve mevzunun kaynağı ABD’dir”

ABD’nin Basra Körfezi’nde oluşturduğu askeri koalisyonun başarılı olmadığını söyleyen General Dehkan, İran’ın Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinden sorumlu olduğunu vurgulayarak, ”Bölgede var var olan kriz ve mevzunun kaynağı ABD’dir. eğer Körfez’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ varlığı nihayet bulursa alanda huzur gelir.” ifadelerini kullandı.

Aynur Sena Çabuk