Mucize Doktor Savant sendromu nedir?

Savant sendromu, erkekleri kadınlardan dört ila 6 kat dahada sık etkiler. çoklukla müzik, sanat, takvim hesaplama, matematik ve mekanik veyahut mekansal beceriler olmak üzere beş genel kategoride becerileri sınırlı var olan savant sendromu ile alakalı heyecan edilenleri haberimizde sizler amaciyla derledik…

SAVANT SENDROMU NEDİR?

Savant sendromu, mühim derecede zihinsel Özürlü birinin, ortalamanın üzerinde tespit edecek kabiliyetleri gösterdiği tek durumdur. Savantların üstünlük gösterdiği beceriler çoklukla hafıza ile ilgilidir. Bu hızlı hesaplama, sanatsal kabiliyet veyahut müzikal yeteneği içerebilir. Aslında, 10 otistik kişiden tek tanesinin, değişen derecelerde kayda kıymet kabiliyetleri vardır, ama savant sendromu konjenital veyahut edinsel olabilir. Bir hayli savant becerisi doğumda var var olan Bir takım gelişimsel güçlüklerin üstüne eklenerek çocuklukta alana çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri sıhhatli gelişim gösteren bireylerde bebeklik, küçüklük veyahut erişkinlikte geçirilen baş travması veyahut merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir.

Savant sendromlu bütün çocukların takriben yarısı otistiktir. Otizmi var olan bütün çocukların takriben yüzde 10’unda savant sendromu vardır. Bu nispet 35 üzerinde IQ’lu otizmi var olan çocukların yüzde 25’ine yükselir. (Çok sayıda otistik çocuğun IQ’ları dahada düşüktür.)

Sendrom sıklıkla otizmle ilişkili olduğundan, otistik savant terimi dahada sıklıkla kullanılır. Savant sendromu gösteren tek kişi ile alakalı Bilinen evvel açıklama, 1751’de tek Alman psikoloji dergisinde gerçekleşti. Savant terimi, evvel olarak 1887’de J. Langdon Down (Down sendromuna ismini veren doktor) tarafından kullanıldı.

SAVANT SENDROMUNUN NEDENLERİ

Savant sendromunun sebepleri 2004’e civarindan bilinmiyordu. Bir takım araştırmacılar bunun gen veyahut genlerdeki tek değişiklikten kaynaklandığını, bazılarının bunun sağ hemisferde alana gelen bu hasarı telafi eden beynin sol yarımküresine tek tür zarar verdiğine inanıyor. Bununla birlikte, sendromun sebepleri açık değildir ve dahada çok araştırma yapılması gerekmektedir.

TEDAVİSİ

Savant sendromu tek alanda tek çocuğun yeteneği göz önüne alındığında umulandan çok olduğunda teşhis edilir. Savant sendromunun rastgele tek dezavantajının olup olmadığı bilinmemektedir, bu yüzden rehabilitasyon edilmesi gerekmez. çoklukla savant sendromuna eşlik eden altta yatan bozuklukların rehabilitasyon edilmesi gerekir ve savant sendromlu çocuğun hususi yeteneğinden yararlanılmasının çocuğun altta yatan gelişimsel bozuklukların rehabilitasyonuna muavin olabileceğine inanılmaktadır.

Savant sendromlu çocuklar çok hususi tek beceriye sahiptir. Bu çocuklar, hususi alaka ve yeteneklerin tek şekilde kullanılmasını sağlayan rastgele tek altta yatan hastalığın rehabilitasyonuna dahada iyi cevap verebilir.

doktor matematik zanaat yağmur
nihayet güncelleme: 21:00 19.09.2019