Pentagon’dan Aramco saldırısı açıklaması

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Genelkurmay Başkanı Sözcüsü Albay Patrick Ryder, düzen ettikleri medya toplantısında Suudi Arabistan’ın ulusal yakit ve doğalgaz şirketi var olan Aramco yakit alanına düzen eden hücum ile alakalı açıklamalarda bulundu. Hoffman ve Ryder Yemen’deki Husi Milisleri tarafından üstlenen saldırının arkasında İran’ın olduğunu belirtti. Saldırının direk olarak İran topraklarından gerçekleştirip gerçekleştirilmediği ile alakalı İzah yapmayan Hoffman, Tahran’ın yaşanan saldırıdan sorumlu olduğuna değin kanıtlarının olduğunu söyledi.

“İran dünyayı istikrarsızlaştırıyor”

Husilerin var askeri güçlerinin Suudi Arabistan’da bunun benzeri tek hücum başlatmak amaciyla yeteri civarindan olmadığına inandıklarının altını çizen Hoffman, İran’ın bu saldırıyla Yalnızca bölgeyi değil bütün dünyayı istikrarsızlaştırabileceğini belirtti.

“Bu konuyu ciddiye aldığımızı bilmenizi isteriz”

ABD Genelkurmay Başkanı Sözcüsü Albay Patrick Ryder ise, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Komutanlığı’nın (CENTCOM) kuzeyden gelen tehditleri tedbire yollarını incelemek amaciyla Suudi Arabistan ile temas seklinde olduklarını söyledi. Ryder, Suudi uçaksavarının çalışmalarının detaylarını izahı reddederken, “Bu konuyu ciddiye aldığımızı bilmenizi isteriz” dedi.

Suudi Arabistan müdafaa Bakanlığı Sözcüsü Turki al-Malki de Bir gün evvel yaptığı açıklamada, Suudi Aramco saldırısının dünyadaki en hatri sayilir büyüklükte yakit sahalarından birine yapıldığını hatırlatarak, “Bu Yalnızca Suudi Arabistan Krallığı’na baz alinarak tek hücum değil, global ekonomiye ve küresel ticarete de yapılan tek saldırıdır” demişti.

Saldırıda kullanılan silahların İran menşeili olduğunu belirten Sözcü al-Malki, Husi milislerinin saldırıyı üstlendiğini yalnız saldırının boyutu ve yapılış şekli ve kuzeyden güneye doğru yapılmış olması göz önünde bulundurulduğunda saldırının Yemen’den yapılamayacağını vurgulamıştı.

Al-Malki, “Saldırı kuzeyden yapılmış ve kuşku götürmeksizin İran tarafından finanse edilmiş” diye konuşmuştu.

Serkan Bayar