Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu için gittiği ABD’de ikili görüşmelerine devam etti

Birleşmiş Milletler 74. genel heyeti Görüşmeleri hükümet ve hükümet başkanlarının katılımıyla başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Birleşmiş Milletler 74. genel heyet Görüşmeleri’ne katılmak üzere ABD’ye gitti. 17 Eylül’de başlayan genel heyet görüşmeleri 27 Eylül’de bitecek.

BİRÇOK İSİMLE İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan genel Kurul’a hitabının yanı sıra Bir hayli isimle ikili müzakereler de gerçekleştirdi.

BORİS JOHNSON İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ı onay etti. BM genel Merkezi’nde Medyaya kapalı gerçekleşen kabulde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

GUTERRES İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) genel Sekreteri Antonio Guterres, abuhava değişikliğiyle mücadele, Suriye, Libya ve Kıbrıs konularını görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 74. genel heyeti Görüşmeleri kapsamında BM genel Sekreteri Guterres ile tek araya geldi. BM’den müzakereye ait yapılan açıklamada, “Genel Sekreter ve Cumhurbaşkanı Erdoğan abuhava değişikliğiyle ugras ile alakalı görüş alışverişinde bulundu, Suriye, Libya ve Kıbrıs dahil müsterek endişeleri görüştü.” ifadesine yer verildi.

KATAR EMİRİ al SANİ İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed al Sani ile görüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü genel heyet görüşmeleri amaciyla bulunduğu New York’ta resmi temaslarını sürdüren Erdoğan, Katar Emiri al Sani ile tek araya geldi. BM genel Merkezi’ndeki müzakere Medyaya kapalı gerçekleşti.

ARNAVUTLUK BAŞBAKANI RAMA İLE GÖRÜŞME

New York’ta resmi temaslarını sürdüren Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ile görüştü. BM genel Merkezi’ndeki onay Medyaya kapalı gerçekleşti.

FARMAJO İLE GÖRÜŞMESİ

Birleşmiş Milletler 74. genel heyeti amaciyla bulunduğu New York’ta temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler genel Merkezi’nde Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parlamentolararası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron ile görüştü.