Çocuk Tenis Ayakkabılarında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Tenis sporu çocukların küçük yaşlardan itibaren oynayabilecekleri bir spor dalıdır. Çocukların fiziksel gelişimlerini desteklerken aynı zamanda vücutlarını kontrol etmelerini de geliştirmektedir. Ayrıca oyun içerisinde kurulacak stratejiler çocukların zihinsel gelişimlerini de desteklemektedir. Tenis sporunun diğer sporlardan son derece farklı özelliklerinin bulunması ve oynanan kortların zemin yapılarının çok farklı olması sebebiyle tenis ayakkabısı kullanmanın gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. Çocuk tenis oyuncuları ise gelişim çağında olduklarından dolayı kullanılacak ayakkabının önemi daha da artmaktadır. Çocuk tenis ayakkabısı seçerken üzerinde durulması gereken iki önemli konu bulunmaktadır. Bunlardan ilki oynanacak kortun zemin özellikleri diğeri ise çocuğunuzun ayak yapısıdır.

Kort Zemini

Sert Zemin Kortlar

Bu kortlarda kullanılacak ayakkabılar dirençli olmalıdır. Ayakkabıların üst kısımları ayakları daha çok desteklemek için daha dirençli olarak üretilmişlerdir. Ayrıca zeminin sert olmasından dolayı ayağı destekleyen yastıkların bulunması da önemlidir. Sert zeminlerde aşınma fazla olduğu için tabanlarını sıklıkla kontrol ettirmelisiniz.

Toprak Kort

Bu kortlarda kullanılan ayakkabıların tutuş özelliklerine dikkat edilmelidir. Bu kortlarda yanal hareketlerinin fazla olmasından dolayı tercih edeceğiniz ayakkabılarda yanal yönlenmeleri destekleyecek ayakkabılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Çim Kort

Bu kortlarda kullanılacak ayakkabıların kaymayı engellemesini gerekmektedir. Çimi iyi tutan ayakkabılar hızlı koşmayı kolaylaştırır. Ayrıca uyguladığını kuvveti zemine iletebilmelidir. Bu sebeplerle çim kortlar için kullanılan ayakkabıların tabanları tırtıklıdır. Ayakkabının üst kısımının ise esnek yapıdadır. Hızlı koşulması gereken bu kortlarda net önünde yapılacak ani manevralar için bu özellik gereklidir.

Ayak Yapısı

Çocuğunuzun ayak yapısı nötr ise istediği ayakkabıyı kullanabilir. Ancak İçe basma ya da dışa basma gibi sorunlar varsa bu durumda çocuklarınızın ayaklarını destekleyecek ayakkabılara ihtiyaç duyarlar. Böylece tenis hareketlerini en doğru şekilde yaparak sakatlanmaların da önüne geçilmektedir. İçe basan ayaklar için dengeleyici yastıklar, dışa basan ayaklar için ise esnek ayakkabılar tercih edilmelidir.