Dövme Bakımını Sullen Türkiye Anlattı

 

Dövme Bakımını Vural Emekçi Sizler İçin Anlattı.

Dövme bakımı dövme yaptırmaya karar verdiğiniz andan itibaren başlar. Yaptıracağınız bölgenin seçimi de çok önemlidir. Vücudun hemen her yerine dövme yapılabilir, fakat yaptıracağınız model ve bölge ileride dövmede bozulmalara ve renk atmalarına sebep olacaktır. Derinin kilo alıp verirken genişleyip daralması çatlaklar oluşmasına sebep olacağından dövme yapılacak bölgelerin seçilmesinde dikkat etmek gerekmektedir.

 

Dövme yapılacak bölgenin kıl, tüy varsa temizlenmesi gerekmektedir. Kesilen tüyler tekrar uzayacaktır, bu da dövmenizin üzerinde kılların çıkacağı anlamına gelmektedir. Eğer kılların lazer ile tamemen gitmesini isterseniz dövme yaptırmadan önce bu işlemin yapılması gerekir, çünkü dövme yapılan bölgeye kesinlikle lazer epilasyon işlemi uygulanamaz. Dövme yaptıracağınız bölgeyi güneşten korumalısınız ve mümkün olduğunca vücut kremi ile beslemelisiniz. Sertleşmiş, güneşte yanmış ve kurumuş bir cilt hem dövmecinin işini zorlaştırır hem de işlem sırasında acı çekmenize sebep olabilir. Ayrıca bu durum dövmenin daha mat ve soluk gözükmesine sebep olacaktır.

 

Dövme esnasında uyuşturucu krem kullanmak ve bölgeye farklı bir müdahale ile acının azaltılmasını sağlamak da derinin yapısını bozacağı için sonuç açısından tavsiye edilmez. Ayrıca bu tarz işlemler dövmede yara oluşmasına sebep olur ve ikinci bir seans gerektirerek dövmenin yapım sürecini uzatır.

 

Dövme yaptırmaya gitmeden önce kesinlikle duş almanız gerekmektedir. Dövme yapıldıktan sonra en az 3 gün dövme yapılan bölgeye çeşme suyu temas etmeyeceği için hem sizin konforunuz hem de dövme yaptıracağınız kişinin konforu açısından bu durum oldukça önemlidir. Vücudunuz ne kadar temiz olursa vücudunuzda bir ömür boyu taşıyacağınız dövmeniz de o kadar temiz olur. Dövmenin yaptırılma amacı, anlamı veya özelliği ne olursa olsun hiçbir dövme sağlıktan daha önemli olamaz.

 

Dövme yaptırılacak bölge, dövmeye başlamadan önce alkol benzeri bir madde ile steril edilir. Bu işlem yapıldıktan sonra siz ve bir başkası asla bu bölgeye dokunmamalıdır. Steril olan bir bölgeye herhangi bir cismin temas etmesi sterilizisyonu bozar ve bulaşan herhangi bir bakteri iğne ile derinizin altına girebilir.  Bu durum dövme yapılırken ve bittikten sonra daha da önem taşır. İlk üç günün enfeksiyona en müsait olduğu zamanlar olduğu unutulmamalıdır ve dövme yapılan yer temiz tutulmalıdır.

 

İyileşme sürecinde dövmenin üzeri ince zar gibi bir kabuk bağlayacaktır. Kabuklar kaşıntı yapsa dahi asla kaşımamalı ve soymaya çalışılmamalıdır. Üzerine dövmecinizin önerdiği kremden yoksa saf vazelin ile masaj yaparak hem kaşıntıyı önleyebilir hem de dövmenizin daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Kabuklar erken kalkarsa tekrar kabuk bağlar, iyileşme süreci uzar ve dövmede soluklaşmaya sebep olur. Ayrıca bu kabuklar açık yaranın üzerini koruduğu için kabukların erken düşmesi açık yaraya neden olacağından çok kolay enfekte olabilir. Bu kabukların atma süreci ortalama bir hafta olsa da her insanda değişebilir. İçten ve dıştan iyileşme süreci ortalama 1 aydır. Bu bir ay boyunca terlemekten ve özellikle havuz benzeri klorlu, toplu kullanım alanlarından ve başkalarının çamaşır ve havlularını kullanmaktan kaçınılmalıdır. Dövmeniz vücudunuzun diğer bölgelerinden daha koyu olduğu için güneşi daha çok çeker. Dövmenin olduğu yeri en az bir yıl güneşe direkt maruz bırakmamalısınız. Aksi halde bu durum hem dövmenizin renginde açılmalara sebep olur hem de istenmedik sağlık problemlerini ortaya çıkartabilir. Dövme tamamen iyileştikten sonra da vazelinle beslemeniz gerekmektedir.

Kaynak: Ankarada Dövme