Tekirdağ’da, Batı Nil Virüsü can aldı

Tekirdağ’ın Muratlı kazasinda yaşayan Yüksel Sezgin’i, iki ay evvel sinek ısırdı. Kısa süre ardindan fenalaşan Sezgin, çok ateş, bilinç kaybı ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı. Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Kliniği’nde yoğun bakıma alınan Sezgin, iki ay süre gelen hayat mücadelesini Bir gün evvel kaybetti. Sezgin, ilçenin Muzuruklu Mahallesi’nde, gözyaşları arasında toprağa verildi.

2 AY YOĞUN BAKIMDA KALDI

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Mustafa Doğan, tedavisini üstlendiği Sezgin’in Batı Nil Virüsü hasebiyle hayatını kaybettiğini söyledi. Doğan, bu vakaların dahada çok Afrika ülkelerinde, ara ara da Avrupa ülkelerinde görüldüğünü söyledi. batı Nil Virüsü’nün Afrika üzerinden göç eden kuşlarla geldiğini, kuşları ısıran sivrisineklerden de insanlara bulaştığını laf eden Doğan, şunları söyledi:

“Batı Nil ateşi vakalarında çogunlukla hastalar, ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, bulantı ve kimi de koma halinde, nöbet, ciltte dökülmeler benzeri şikayetlerle başvuruyorlar. Bu şikayetlerle müracaat eden hastaların genel muayenelerini yapıyoruz. Kan örnekleri, sterelojik incelemesini yapıyoruz. Beyin ve omurilik sıvısı alınıyor. Beyin omurilik sıvısında bu hastalığa ait tanı var mı bunlara bakıyoruz. PCair ve eliza testleri müspet geldiğinde, batı Nil Ateşi teşhisi koyuyoruz. Bu batı Nil Virüsü çogunlukla sivrisinek ısırmasıyla bulaşıyor. Hastaların yüzde 70’inde muayenehane bulgu olmazken, yüzde 30’unda sıraladığımız şikayetler tespit ediliyor. Yüksel Sezgin de ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, bulantı benzeri şikayetlerle geldi. İhtiyaç duyulan değerlendirmeler yapıldı. muayenehane örnekleri alındı. sağlık Bakanlığı ve muayenehane merkezlerine İhtiyaç duyulan incelenmeler amaciyla gönderildi. dahada ardindan İhtiyaç duyulan tetkik ve tedaviler yapıldı. Bu virüse maruz var olan hastaların takriben yüzde 1’inde şiddetli belirtiler alana çıkmaktadır. Komaya varan ve beyni direk etkileyen belirtiler görülmektedir. Bu bulguların alana çıktığı vakaların yüzde 10’u ölümle sonuçlanabiliyor.”

‘SADECE ÜLKEMİZDE YOK, AVRUPA COĞRAFYASINDA ARTIŞ VAR’

Doğan, virüsün bulaşmasının küresel ısınma neticesi göçmen kuşların göç yollarının değişmesiyle ilişkili olduğunu ifade ederek, “Bu coğrafyadan gelen göçmen kuşları ısıran sivrisineklerin tükürük bezlerine virüs bulaşıyor. Sinekler de insanları ısırınca bu virüs bulaşmış oluyor. Bu vakalara nihayet senelerde Avrupa coğrafyasında da sık sık rastlanıyor. Bu virüsün rehabilitasyon süreci, hastadan hastaya değişiyor. Virüsün net ve spesifik tek Rehabilitasyonu bulunmadı. var tedaviler, destekleyici Başka bir deyişle kişiyi yasamda tutmaya baz alinarak anne tedaviler. Solunum, kalp ve kan destekleri uygulanıyor” dedi.

(DHA)

Afrika Avrupa beyin doktor küresel ısınma Namık Kemal Üniversitesi sağlık Sağlık Bakanlığı Tekirdağ uygulama
nihayet güncelleme: 17:11 25.11.2019