Türkiye karşıtı tasarının Senato’da oylanmasını reddeden Lindsey Graham, kararının gerekçesini açıkladı

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, 1915 seneninde yaşanan Ermeni olaylarının ABD’de Senato tarafından “soykırım” olarak oylanması kararını bloke etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye 13 Kasım’da ziyaretlerde bulunurken Graham’ın veto kararı 14 Kasım’da yaşanmıştı. Senatör Graham, bu kararı alma gerekçesini “Bunu yapmamın tek nedeni onun (Erdoğan) Daha şehirde olmasıydı” sözleriyle dile getirdi. Graham, bunu yapması amaciyla ak Saray’daki tek yetkiliden yönerge aldığını da itiraf etti.

13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, ak Saray’da tek araya gelmiş ve iki lider arasındaki müzakerenin tek bölümünde beş Cumhuriyetçi senatör de yer almıştı.

Lindsey Graham da bu senatörler arasındaydı.

BEYAZ SARAY’DAN TALİMAT

Axios’un haberine göre; Graham müzakere sonrası Oval Ofis’ten ayrılmak üzereyken, tek ak Saray yetkilisi onu durdurup, Senato’ya dönmesini ve ‘soykırım’ tasarısını bloke etmesini rica etti.

Lindsey Graham bu gelişmeyi cumartesi bugünü telefonda Axios muhabirine teyit etti:

Graham, “Görüşme sonrası taraf yana gelerek neler olduğuna ait konuştuk” derken, sonrası ise şöyle gelişmiş:

Yanına ak Saray’ın yasama işlerinden sorumlu yetkilisi gelmiş ve kendisine Bob Menendez’in (Demokrat senatör) ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını Senato’ya getireceğini söyleyip bunun için karşı çıkıp çıkamayacağını sormuş.

ERDOĞAN ABD’DE OLDUĞU İÇİN VETO TEKLİFİNİ onay ETTİ

Graham da “Elbette” Cevabını verdim, “Bunu yapmamın tek nedeni onun (Erdoğan) hâlâ şehirde olmasıydı. Zamanlama çok perişan olurdu. olasıysa ilişkiyi (ABD-Türkiye) kurtarmaya çalışıyorum” dedi.

Ermeni tasarısını engellemenin kendisinde rahatsızlık yaratıp yaratmadığı yolundaki tek suale ise Lindsey Graham şu yanıtı verdi:

“Evet. Zira Bob’u (Menendez) seviyorum. Yıllardır bu konuyla alakali çalışıyor ama ülkemiz Cumhurbaşkanı şehirdeyken bunun olmasını piyasaların kaldıramayacağını düşündüm.”

BİR DAHAKİ SEFER ENGELLENMEYECEK

Senatör Graham, Ermeni tasarısının Senato’da görüşülmesini “bir dahaki sefer” engellemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Graham’ın “bir dahaki sefer” ifadesinin ise geçtiğimiz hafta karşılık bulduğu alana çıktı.

Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Ted Cruz, geçtiğimiz hafta tasarıyı tek sefer dahada Senato’ya getirmek istedi. Bu sefer de ak Saray tek başka Cumhuriyetçi senatörden, David Perdue’den ricacı oldu.

Perdue’nin Sözcüsü, “Senatör Perdue, ülkemiz ve başka müttefiklerimizle alanda süre gelen duygulu müzakereleri tehlikeye atacağı kaygısıyla bu tasarının oylanmasına karşı çıktı” izahı yaptı.

1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarı, 29 Ekim’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi’nde 11 aleyhteki oya karşı 405 lehte oyla onay edilmişti.

Ankara idaresi ise karara ait “yok hükmünde” değerlendirmesi yapmıştı.

LİNDSAY GRAHAM KİMDİR?

64 yaşında olan Lindsay Graham, 2003’ten bu yana AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Senatosu’nda görev yapıyor. Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimleri arasındaki Graham aynı zamanda, Trump ile alakalı açılan görevden azil soruşturmasının Temsilciler Meclisi’nden Senato’ya geçerek ayni ritimde devam etmesi halinde, konuyu ele alacak var olan komisyonlar arasında bulunan hak Komisyonu’nun da başkanı olarak görev yapıyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TEHDİTLERİ

Graham, Türkiye’nin barış Pınarı Harekatı’nı başlattığı süre zarfında Türkiye’ye yaptırım tehditleri savurmasıyla gündeme gelmişti.

ABD’li senatör Lindsey Graham, TSK’nın barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştirmesi hasebiyle İran’a tatbik edilen yaptırımlardan beri ülkemiz amaciyla “En nüzul edici” yaptırımların üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti.

Haber Videosu: ülkemiz karşıtı tasarının Senato’da oylanmasını reddeden Lindsey Graham, kararının gerekçesini açıkladı