Madene karşı CHP-MHP ittifakı..detay haberimizde

Verusa Holding A.Ş, Erbaa ilçesinin Kozlu-Çerkesfındıcak köylerinde bulunan Daha önceki Gümüşlük Mevkii Bakır madeni alanında yaptığı araştırmalar neticeninde tonda 3,95-12,54 gr aralığında altın madeni tespit etti.

Şirket kısa süre ardindan alanda sondaj çalışmalarına başlarken, yöre halkı da madene karşı ugras saglamak amaciyla içinde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil cemiyet örgütlerinin de bulunduğu Yeşil Erbaa Çevre Platformunu kurdu. İmza kampanyası başlatan platform, köy girişine, camilere, yollar kenarlarına madene karşı olduklarını laf eden afişler asıp, el broşürleri dağıttı.

CHP VE ulusalci devinim partisi KOL KOLA BROŞÜR DAĞITTI

Bölgede açılması tasarilanan altın madeni cumhuriyet milletçe partisi ile MHP’yi de tek araya getirdi. İlçenin MHP’li Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, ulusalci devinim partisi İlçe Başkanı Abdullah Uslu, cumhuriyet milletçe partisi İlçe Başkanı Hayri Kocaoğlu, sivil cemiyet örgütleri temsilcileri semt pazarımızdaki esnaf ve yurttaşları ziyaret ederek, Sakarat ve Boğalı yaylalarında açılması tasarilanan altın madeninin yurttaslar ve bütün canlılar üzerindeki mümkün menfi etkilerini anlattı. Ayrı olarak Yeşil Erbaa Çevre Platformu bilim Masasının hazırladığı broşürler de semt pazarında dağıtıldı.

TOKAT VE AMASYA ETKİLENECEK

Platform tarafından yapılan açıklamada, altın madeninin yapılacağı alanda bulunan Kelkit Havzası, Sakarat ve Boğalı Yaylalarının bereketli topraklar olduğu ve bölge halkının geçimlerini buradan sağladığı belirtilerek, “Boğalı ve civarındaki yaylaların yükseklikleri 1500-2000 metre arasında değişir. Bu yükseklikte biriken yağmur ve kar suları Tokat ile Amasya sehirleri arasındaki yer altı ve yerüstü sularını besler.
Civardaki köyler ve beldeler içme sularını bu yaylalardan alır. Kelkit ve Yeşilırmak bu yaylalardan gelen sularla beslenir. Yaz aylarında, mayıs ayından itibaren, yüzlerce yaylacı binlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanı ile Boğalı yaylalarına çıkar. Yaylalarımızda endemik tek soy olarak Karayaka koyunu, bağlarımızda narince üzümü ve asma yaprağı yetiştirilir.

Olası tek madenin Erbaa’mızda doğaya ve insana, derelerimizden, pınarlarımızdan akan yer üstü ve yer altı sularımıza vereceği zararı her aklıselim ve kalp sahibi görebilir” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi ÇekebilirMaden şirketi, dereyi besleyen su yatağının üzerini betonla örtmüşMaden şirketi, dereyi besleyen su yatağının üzerini betonla örtmüş

Altın AMASYA bilim Bursa cumhuriyet milletçe partisi yeralti maden ulusalci devinim partisi sektör Sarıyer Tokat yağmur