CHP’li Kılıç’tan Erdoğan’ın ‘vitrin mankeni’ ifadelerine yanıt..detay haberimizde

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Erdoğan, Ayasofya Cami çıkışında CHP’ye Fikri Sağlar’ın izahları üzerinden yüklenirken “Oy almak amaciyla Bir takım yerlerde görüyorsunuz, başörtülü ani çok kişiyi de yanlarında Sanki bunun benzeri camekân mankeni benzeri getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor. Geçti o işler” dedi.

“CHP İKTİDARINDA yasamsal BARIŞ SAĞLANACAK, SÖZ”

Erdoğan’ın ‘vitrin mankeni’ ifadesi ise yasamsal medyada tepkilere neden oldu. O tepkilerden tek tanesini ise sözlerin hedefinde bulunan cumhuriyet milletçe partisi Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç gösterdi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kılıç, şu izahta bulundu:

* Sayın Ak Parti genel Başkanının bana camekân mankeni demek suretiyle biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum.

* Cumhuriyet milletçe Partisi Gençlik Kollarından gelen tek Parti Meclisi Üyesi olarak tek sefer dahada söylüyorum; evvel seçimde Cumhuriyet milletçe Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veyahut başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve yasamsal barış sağlanacak. Sözümüz söz!

KILIÇ, KILIÇDAROĞLU’NUN SAĞLAR HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARINA DESTEK VERMİŞTİ

Kılıç, cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Fikri Sağlar’ın türban ile alakalı izahlarına kati reaksiyon göstererek “Böyle tek ayrımcılığı Katiyen onay etmiyor ve doğru bulmuyorum. Çağın neresindeyiz biz? kişi baş örtüsü takar takmaz. Bu onun tercihidir” açıklamasına da yasamsal medyadan destek vermişti.

“Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında kadınların veyahut erkeklerin kılık kıyafeti üzerinden politika yapması onay edilemez” diyen Kılıç, şu ifadeleri kullanmıştı:

* genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da açıkça defaatle dile getirdiği üzere biz 83 milyon vatandaşımızla bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz.

* Etnik kimlik, hayat tarzı, cinsiyet veyahut inanç üzerinden politika yapılmasının ve toplumun kategorize edilmesinin tam karşısındayız.

* Ülkemizdeki esas sorunlardan biri yargının vesayet altında olmasıdır! Sarayın dediğini yaparak anayasa karşı gelen ve hukukun üstünlüğünü hiçe yargı mensuplarıdır.

“CHP, kadinlarin KATEGORİZE EDİLMEDEN VAR OLMASININ TEMİNATIDIR”

Kılıç, açıklamasının devamında şöyle demişti:

* İlk seçimde Cumhuriyet milletçe Partisi iktidarında yargı vesayetine nihayet verilecek, hakimler ve savcılar dayı veyahut iktidar torpiliyle değil liyakatleriyle görev yapacaklar.

* Cumhuriyet milletçe Partisi Yalnızca yargı alanında değil kadınların her alanda hiçbir şekilde kategorize edilmeden var olmasının teminatıdır.

* genel Başkanımızın da söylediği benzeri ‘Kişi başörtüsü takar takmaz; bu onun tercihidir. Benim görevim, onun tercihine saygı duymaktır. Hakim hukukun üstünlüğü ve vicdani kanınına göre karar verirse hakikat manada hakimdir; benim başımın üzerinde yeri vardır’.

İlginizi ÇekebilirKılıçdaroğlu: İmamoğlu hainlik hançerini çıkarmak istiyorKılıçdaroğlu: İmamoğlu hainlik hançerini çıkarmak istiyor İlginizi ÇekebilirErdoğan: Sözcü gazetesini okumuyorum, kimse de kazanç verip almasınErdoğan: Sözcü gazetesini okumuyorum, kimse de kazanç verip almasın

AK Parti ak parti ANAYASA cami cumhuriyet milletçe partisi Cumhurbaşkanı Eminönü havadis istanbul Kemal Kılıçdaroğlu Recep Tayyip Erdoğan yasamsal medya laf Sözcü TAyyip Erdoğan
Yayınlanma Tarihi:17:41, 1 ocakta 2021