Destici: Burası hukuk devleti..detay haberimizde

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak amaciyla Eskişehir’e gelen BBP genel Başkanı Mustafa Destici, Yargıtay tarafından cezası onanan Canan Kaftancıoğlu hakkındaki sualleri yanıtladı.

Destici, ‘Canan Kaftancıoğlu’nun dört sene 11 ay karar alması ile alakalı ne düşünüyorsunuz?’ suali üstüne şunları söyledi:

*Canan Kaftancıoğlu, bizim Tamamiyle siyaseten ve fikren karşı karşıya olduğumuz birisidir ama biz hiçbir siyasetçinin karar almasını istemeyiz. ama Türkiye, demokratik tek haklar devleti, anayasamız var.

“BURASI haklar DEVLETİDİR”

*Siyasi parti temsilcileri de buradaki hükümlere uymadığı vakit haklar devletlerinde tek cezai vaziyetle karşı karşıya kalırlar. Birisi Cumhurbaşkanına perişan laf ediyorsa ve hatri sayilir büyüklükte Türk devletini alenen aşağılıyorsa, halk görevlisine perişan laf ediyorsa burası haklar devletidir.

*Bugüne civarindan hukukun üstünlüğünü destekleyenler veyahut bu iddiada bulunanlar evvela hukuka saygı göstermelidir. Hukukta bunun tek karşılığı olduğunu bilerek yapıyorsunuz. Canan Kaftancıoğlu, bunu bilerek görevde tutunmuştur.

*Yargıtay onamayıp yok mu sayacaktı? Cumhurbaşkanına perişan laf edeceksiniz, devleti alenen aşağılayacaksınız, halk görevlilerine perişan laf edeceksiniz ve buradan tek vakit dahi karar almadan gideceksiniz. Asıl o vakit haklar devleti olmaz. Herkesi hukukun üstünlüğüne ahenk gösteren devinim etmeye çağrı ediyorum.

“TÜRK YARGISINI İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Yargıtay’ın kararının derhal peşinden cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün milletvekillerini İstanbul’a çağırması ile alakalı Sual üstüne Destici, “CHP ve onun çevreninde kümelenen başka partiler, lehlerine karar olduğu vakit yargı ile alakalı iyi cümleler kuruyorlar. ama beğenmedikleri kararlarda yargının Tamamiyle Cumhurbaşkanı ve hükümetin kontrolünde olduğunu ve siyasi baskıyla karar verdiğini dile getirerek Türk yargısını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. anne muhalefet partisinin genel başkanının dahada sağduyulu ve sabırlı devinim etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. İHA

Yılmaz Özdil, Canan Kaftancıoğlu kararını yorumladı İlginizi Çekebilir Yılmaz Özdil, Canan Kaftancıoğlu kararını yorumladı