Terhisine 70 gün kala ölen asker, 11 yıl sonra şehit sayıldı..detay haberimizde

Nevşehir’de oturan Ayşe ve yazi Deş çiftinin çocukları Taner Deş, askerlik görevini 2009 seneninde TCG Çandarlı Gemisi’nde yaparken, tezkeresine 70 vakit kala 28 Şubat 2010 tarihinde kuşkulu tek şekilde hayatını kaybetti.

Baba yazi Deş, erkek çocuğunun vefat ettiği gemiye gittikçe yetkililerle görüştü, ama vefat hasebiyle alakalı yeteri civarindan bilgi alamadı.

Oğullarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan aile, şehit sayılması ve vefat sebebinin belirlenmesi amaciyla ani çok sefer yargıya başvurdu. ama ailenin başvurusu her defasinda reddedildi.

10 YIL ardindan GELEN MEKTUP

TCG Çandarlı Gemisi’nde aynı dönemde vatani görevini adina getiren ve İsiminin saklı tutulmasını istek eden tek er, 10 sene ardindan olaya ait tek mektubu aileye gönderdi.

Tanık, mektuptaki ifadelerinde, Deş’in gemide tek talihsiz kaza neticesi elinden yaralandığını, bu olaydan ardindan üst rütbeli komutanların Deş’e mobbing uygulamaya başladığını öne sürdü.

Rütbelilerin devamlı Deş’le sürtüşme içinde olduğunu argüman eden tanık, Taner Deş’in geminin motor bölümünde boynu kırık şekilde ipe asılı bulunduğunu yazdı.

Mektubu alan aile, oğullarının şehit sayılması amaciyla Avukat Tamer Mahmutoğlu aracılığı ile Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11. İdare Dava Dairesi’ne başvurdu.

Dairenin 22 Eylül 2021 tarihindeki kararında, Taner Deş’in vatani görevini yaptığı sırada komutanları tarafından onur kırıcı muameleye, şiddete ve psikolojik baskıya maruz bırakılması hasebiyle oluşan travma sonrası yaşadığı ağır bunalım ve ıstıraptan kurtulamayarak intihar ettiğine ve şehit sayılmasına karar verildi.

Taner Deş’e perişan muamelede bulunmak suretiyle intihara sürüklenmesinde tesiri var olan üstleri ile alakalı ise ‘asta karşı müessir fiil’ suçunu işledikleri iddiasıyla açılan halk davasında ise sanıklar H.K. ve M.C.’nin tek ay hapisle cezalandırılmasına karar verilerek, hükmün açıklama etmesi art bırakıldı. (DHA)