Kuzey Kore’de pandemi kaynaklı ölümler artıyor..detay haberimizde

Covid-19 pandemisinin dünyaya yayılmasından iki sene ardindan ülkedeki Covid-19 kaynaklı evvel vefat vakalarını Bir gün evvel açıklama eden şimal Kore’de hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Kuzey Kore medyası, 21 kişinin dahada hayatını kaybettiğini duyurdu. şimal Kore hükümet Başkanı Kim Jong-un da salgını yenmek amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek ugras vereceklerini söyledi.

Kim, iktidardaki İşçi Partisi’nin fevkalade toplantısında “Salgının yayılması ülkemizin kuruluşundan bu yana yaşadığımız en korkunç kargaşalardan biri. Ama örgütlü tek şekilde ugras edersek bu krizi yenebiliriz” dedi. Kim, Ayrı olarak Çin benzeri pandemiyle başarıyla ugras eden ülkelerin deneyimlerinden ders çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Ülkede Covid kaynaklı vefat sayısı 27’ye yükselirken 280 binden çok kişinin de rehabilitasyon edildiği bildirildi. hükümet havadis ajansı KCNA, ülkedeki olay ve test sayısı ile alakalı tek İzah yapmadı.

Kuzey Kore, salgının başında sınırlarını kapatarak virüsün ülkeye girişini engellemeye çalışmıştı. Uzmanlar, bugüne civarindan rastgele tek aşılama uygulamasına gitmeyen ülkede pandeminin hızla büyümesinden kaygı ediyor.