Putin’den Finlandiya açıklaması: Büyük hata olur..detay haberimizde

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının “büyük hata” olacağını söyledi.

RIA havadis ajansı, Putin’in Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinisto’yla telefonda görüştüğünü aktardı. Kremlin’den yapılan izaha göre Rusya öncüsü Niinisto’ya Finlandiya’nın tarafsız statüsünden vazgeçerek NATO’ya katılmasının hatali olacağını belirtti.

Rusya’nın Finlandiya’ya hiçbir tehdit oluşturmadığını kaydeden Putin, Finlandiya’nın dış politikada değişime gitmesinin ikili ilişkileri menfi etkileyeceğini ifade etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan izaha göre ise Sauli Niinistö, görüşmede Putin’e 2021’in sonlarında Rusya’nın ülkelerin NATO’ya katılmasını önlemeyi planlayan taleplerinin ve Şubat ayında Ukrayna’ya hücum başlatmasının Finlandiya’nın güvenlik ortamını temelden değiştirdiğini söyledi. Görüşmede Niinistö, Finlandiya’nın tek sonraki ani çok vakit içinde NATO üyeliğine müracaat etmeye karar verdiğini belirtti.

Liderler Ayrı olarak Ukrayna’daki vaziyeti da görüştü. izaha göre Putin, Kiev idaresi diyalogla ilgilenmediği amaciyla Ukrayna ile müzakerelerin askıya alındığını söyledi. müzakerenin Finlandiya’nın talebi üstüne yapıldığı kaydedildi.

Rusya ile 1.300 kilometre uzunluğunda kara sınırı var olan Finlandiya, Rusya’nın 2014 seneninde Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana NATO ile işbirliğini kademeli olarak artırdı.

Rusya, Finlandiya'ya akım tedarikini kesti İlginizi Çekebilir Rusya, Finlandiya’ya akım tedarikini kesti